Rolnicy zapłacą za badania i oczyszczanie gleby?

Autor: Aneta Gwara, sadyogrody.pl/Dziennik Gazeta Prawna 13 czerwca 2016 08:20

Rolnicy zapłacą za badania i oczyszczanie gleby? Niebawem pojawią się restrykcyjne wymogi, którym będzie musiała sprostać polska gleba. / fot. shutterstock

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, niebawem pojawią się restrykcyjne wymogi, którym będzie musiała sprostać polska gleba. Dla zwykłego obywatela oznacza to konieczność przeprowadzania kosztownych badań. Gdy zaś okaże się, że ziemia będzie w złym stanie, na jej właściciela spadnie obowiązek zapłaty za jej oczyszczenie.

Ile zapłacimy? Koszt badania czystości ziemi jednoarowej działki to około 10 tys. zł. Tego typu test powinno się powtarzać co 10 lat. Gorzej jeśli uzyskany wynik wskaże, że gleba wymaga oczyszczenia. To już wydatek nawet do 60 tys. zł. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, będzie trzeba oczyszczać do skutku.

Chociaż szczegóły nie są jeszcze znane to pojawia się pytanie, czy rolnicy również będą musieli przeprowadzać badania i ponosić coraz to nowe koszty?

- Aż się nie chce wierzyć, że komuś przyszedł do głowy ten absurdalny pomysł. Potencjalnie mogą być również objęci rolnicy, bo też "zanieczyszczają" ziemię, np. nawozami czy środkami ochrony przed patogenami. Jeśli przepis wejdzie w życie, to będzie wybitnie szkodliwe dla polskiej wsi. To będzie nic innego, niż nowy podatek dla gospodarstw. Nie chce mi się wierzyć w to, że ktoś chce to uchwalić – powiedział w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM