Rolnicy tracą cierpliwość. Zapowiadają kolejne protesty

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 09 lutego 2015 16:10

OPZZRiOR, Solidarność RI, Kółka Rolnicze – kto jeszcze dołączy do protestów? Protestujący zapowiadają marsz gwiaździsty na Warszawę - informuje www.farmer.pl.

Trwają protesty rolników w Pyrzycach i Biesiekierzu. Ale to nie wszystko. Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego zabiega o zgodę na pikietę w Warszawie.

- Chcemy na dwa-trzy tygodnie wjechać ciągnikami do Warszawy – mówi Edward Kosmal, przewodniczący KPRWZ. – Musimy wcześniej uzyskać zezwolenie na wjazd na Torwar, bo jest zakaz ruchu ciągnikami po Warszawie. Dziś komitet protestacyjny składa w Urzędzie Miasta w Warszawie dokumenty na zezwolenie na pikietę.

Jak mówi Edward Kosmal, ta akcja rolników może się zbiec z protestami Solidarności pracowniczej.

Już wcześniej Solidarność ogłosiła zamiar wspólnego prowadzenia protestów. „W związku z ogłoszonym przez centrale związkowe czynnym przystąpieniem do akcji protestacyjno-strajkowych Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz Przewodniczący NSZZ RI Solidarność Jerzy Chróścikowski podjęli decyzję o współpracy i wspólnym włączeniu się w czynne akcje protestacyjne” – podano. Szczegóły mają być omówione na spotkaniu prezydiów obu związków, „do którego ma dojść w najbliższym czasie”.

Jak mówi Edward Kosmal, niezadowolenie rolników jest ogromne, wprost trudno opanować nastroje. Odpowiedzialność nie pozwala jednak łatwo podejmować decyzji o takich protestach: przez cały rok trwały przesłuchania rolników związane z protestami w Szczecinie i Pyrzycach.

- Nie ma jedności wśród związków rolniczych – zauważa Kosmal i dodaje, że wiele osób krytykuje protest OPZZRiOR jako „protest Izdebskiego”. – Dla nas jest to protest rolników, a my, jako Solidarność rolnicza, popieramy protesty rolników.

Sławomir Izdebski natomiast zapowiada marsz gwiaździsty na Warszawę.

W niedzielę po mszy polowej, zapowiedział, że protestujący w poniedziałek przedstawią ministrowi rolnictwa swoje postulaty. Jeśli do wtorkowego popołudnia nie otrzymają odpowiedzi, ruszą traktorami do Warszawy.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM