Rolnicy poźniej otrzymają pieniądze z programu 500 plus

$data.author.description Autor: Farmer.pl 06 marca 2016 10:07

Rolnicy poźniej otrzymają pieniądze z programu 500 plus fot. shutterstock

Wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego ogłaszana jest do 23 września każdego roku. Rodziny rolnicze później niż inne mogą więc uzyskać informację o tym, czy będzie im przysługiwało świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko. Później więc mogą wystąpić o przyznanie świadczenia – i później je otrzymają - informuje www.farmer.pl.

Program pomocy rodzinie zakłada, że na pierwsze dziecko pomoc będzie udzielana tylko wtedy, jeżeli miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800 zł (1200 zł w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym).

Takie założenie wprowadza dla ubiegających się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko wymóg ustalenia dochodu. Jak się okazuje, nie będzie to wcale szybkie i proste w rodzinach rolniczych.

Otóż dochód z gospodarstwa rolnego ogłasza prezes GUS – i robi to „nie później niż do dnia 23 września każdego roku”. I tego „nie później” się trzyma: ostatnie obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jest właśnie z 23 września 2015 roku. Zatem rolnik dopiero po 23 września wie, jaki jest jego dochód za rok poprzedni, ustalony według prezesa GUS.

Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci „Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego”, a „Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM