Rolnicy obawiają się spadku opłacalności produkcji

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 19 lipca 2016 10:07

Rolnicy obawiają się spadku opłacalności produkcji 45 proc. rolników w Polsce spodziewa się obniżenia opłacalności produkcji / fot. shutterstock

45 proc. rolników spodziewa się obniżenia opłacalności prowadzonej produkcji, co oznacza dla nich niepewność i mniejsze od spodziewanych zyski z płodów rolnych. To sprawia, że rolnicy (aż 44 proc.) nie zamierzają inwestować w tym roku – takie wnioski wynikają z badania „Kondycja polskiego rolnictwa”, przygotowanego przez firmę badawczą Martin&Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.

 – W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ponad połowa rolników (51 proc.) zanotowała niższą opłacalność ze sprzedaży produktów rolnych. Na pogorszenie nastrojów inwestycyjnych rolników wpływ miało opóźnienie w wypłatach płatności bezpośrednich (31 proc.) – powiedziała Aneta Uss-Lik, ekspert z firmy badawczej Martin&Jacob. Co ciekawe, tylko co czwarty rolnik wskazał zmiany w ustawie o obrocie ziemią jako czynnik wpływający na kondycję gospodarstwa rolnego – dodała Aneta Uss-Lik.

Niekorzystne zmiany na przestrzeni ostatniego półrocza odczuło 36 proc. rolników,  jednocześnie 31 proc. nie zauważyło żadnych zmian. Aż 44 proc. nie planuje realizacji inwestycji.

– Wyniki badania potwierdzają nasze obserwacje dotyczące inwestycji dokonywanych przez rolników. Nie są one podejmowane pod wpływem chwili czy impulsu, lecz poprzedzone kompleksową analizą aktualnej sytuacji ekonomicznej, zarówno własnego gospodarstwa, jak i otoczenia. To świadczy o doświadczeniu i dojrzałości naszych klientów – powiedział Bartosz Urbaniak, członek Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas odpowiedzialny za obszar MŚP i Agro.

Rolnicy, jako szanse na poprawę swojej sytuacji i rozpoczęcie inwestycji wskazują m.in. przygotowanie programów rządowych (50 proc.), polepszenie koniunktury w gospodarstwie (34 proc.), wprowadzenie atrakcyjnego finansowania inwestycji (20 proc.) oraz pojawienie się innowacyjnego pomysłu na zmiany w gospodarstwach (22 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM