Rolnicy nie będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 10 maja 2016 10:47

Rolnicy nie będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę? Obecnie tylko rolnicy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę; fot. shutterstock.com

Organizacje skupiające pracodawców optują za włączeniem rolników do systemu powszechnego. Związkowcy twierdzą natomiast, że rząd powinien uwzględnić KRUS w przeglądzie systemu emerytalnego - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Obecnie tylko rolnicy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. I to dzięki PSL. Kiedy pracownikom podnoszono wiek emerytalny, ta grupa zawodowa zachowała ten przywilej do 31 grudnia 2017 r. Z najnowszych danych KRUS wynika, że rolnicy chętnie z niego korzystają. We wrześniu 2014 r. takie świadczenia otrzymywało 51,8 tys. osób, a rok później już 55,9 tys. osób. I wszystko wskazuje na to, że tego typu osób będzie jeszcze więcej w tym roku.

Organizacje skupiające pracodawców mają dosyć preferencyjnego traktowania rolników. Zwłaszcza, że ewentualne obniżenie wieku emerytalnego będzie dotyczyć także rolników. – Konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie do systemu ubezpieczeń rolników zasad obowiązujących w ZUS. Wysokość przyszłej emerytury rolniczej powinna zależeć od kapitału zgromadzonego na koncie i wieku przejścia na emeryturę – twierdzi na łamach "DGP" Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Także związkowcy twierdzą, że rząd powinien wreszcie uporządkować sprawy z KRUS. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ twierdzi, że wszyscy ubezpieczeni powinni być równi wobec prawa. Potrzebę zmian widzi także Solidarność, która w swoich strukturach ma organizacje rolnicze.

Więcej na praca.gazetaprawna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM