Rolnicy, którzy wycofują owoce i warzywa z rynku muszą odprowadzić 5 proc. VAT

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 03 listopada 2015 16:12

Rolnicy, którzy wycofują owoce i warzywa z rynku muszą odprowadzić 5 proc. VAT Przekazanie owoców i warzyw będzie podlegać opodatkowaniu według stawek VAT właściwych dla tych towarów, a więc według stawki w wysokości 5%/ fot. shutterstock

- Przekazanie owoców i warzyw będzie podlegać opodatkowaniu według stawek VAT właściwych dla tych towarów, a więc według stawki w wysokości 5% - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl zespół prasowy ministerstwa finansów.

- W sytuacji przekazywania owoców i warzyw przez producentów rolnych (będących podatnikami VAT czynnymi) w zamian za przyznaną rekompensatę dochodzi do dostawy tych towarów, a otrzymaną kwotę wsparcia finansowego z tego tytułu należy uznać za formę wynagrodzenia – dodają.

Według ministerstwa finansów, zgodnie z ustawą o VAT podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał od nabywcy lub osoby trzeciej (łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę). Podstawa opodatkowania nie obejmuje samego VAT – argumentuje MF.

Rolników dzielimy na dwie grupy: rolników ryczałtowych i rolników, którzy na zasadach ogólnych płacą podatek VAT. Rolnicy ryczałtowi korzystają ze zwolnień od podatku w zakresie dostawy produktów rolnych pochodzących z ich własnej działalności rolniczej. Ta grupa nie jest zobowiązana do odprowadzania podatku VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM