Rejestracja urządzeń chłodniczych będzie związana z dodatkowymi kosztami?

Autor: Agrobiznes w TVP 12 kwietnia 2016 15:10

Rejestracja urządzeń chłodniczych będzie związana z dodatkowymi kosztami? Zgodnie z przepisami zarejestrować trzeba chłodnie do przechowywania owoców i warzyw, systemy klimatyzacyjne czy pompy ciepła / fot. sadyogrody.pl

Sama rejestracja urządzeń chłodniczych nie wywołuje nadmiernych dyskusji. Pytanie tylko, co dalej? Rolnicy obawiają się, że w przyszłości może to wiązać się z dodatkowymi opłatami na rzecz ochrony klimatu. Jednak ministerstwo środowiska uspakaja, że takich planów nie ma – informuje Agrobiznes w TVP.

Zgodnie z przepisami trzeba zarejestrować chłodnie do przechowywania owoców i warzyw, systemy klimatyzacyjne czy pompy ciepła. Dotyczy to urządzeń, które zawierają przynajmniej 3 kg substancji kontrolowanych czy fluoryzowanych gazów cieplarnianych.

Rejestracja i prowadzenie kart urządzeń chłodniczych są dla rolników dodatkowym obciążeniem biurokratycznym.

Wszystkie urządzenia chłodnicze podlegające rejestracji trzeba będzie sprawdzać co 6 lub 12 miesięcy, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Czy właściciele urzadzeń chłodniczych wywiązują się z obowiązków będzie sprawdzać inspekcja ochrony środowiska i straż pożarna. Kary będą nakładane w ostateczności i będą wynosiły od 600 do 3 tys. zł.  

Więcej w Agrobiznesie w TVP. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM