PSL: Za brak dopłat winne są czystki kadrowe prowadzone w agencjach

Autor: www.sadyogrody.pl/PSL 19 lutego 2016 09:36

PSL: Za brak dopłat winne są czystki kadrowe prowadzone w agencjach Rolnicy dalej nie mają unijnych dopłat, choć jest już połowa lutego. Winne są czystki kadrowe prowadzone przez rząd w agencjach - uważa PSL/ fot. shutterstock

Rolnicy dalej nie mają unijnych dopłat, choć jest już połowa lutego. Winne są czystki kadrowe prowadzone przez rząd w agencjach. PiS odpowiada rolnikom: jak nie dostaliście jeszcze dopłat weźcie sobie kredyt - czytamy na stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prawo i Sprawiedliwość zaczęło swoje rządy w ministerstwie rolnictwa od czystek kadrowych. Najpierw szybko został wymieniony szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz jego zastępcy i dyrektorzy regionalni. Do największych zwolnień doszło 4 lutego kiedy pracę straciło ponad 300 kierowników biur powiatowych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest odpowiedzialna za wypłatę dopłat dla rolników uprawiających ziemię. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, polscy rolnicy dostają dopłaty do każdego uprawianego hektara. O pieniądze ubiega się 1,35 miliona osób.

W 2015 roku wysokość dopłaty wynosiła blisko tysiąc złotych za hektar. Suma jaką ma wypłacić agencja to blisko 14,5 miliarda złotych!

Do tej pory ARiMR wypłacała wszystkie pieniądze do końca marca, a niektórzy rolnicy mieli je już na przełomie listopada i grudnia. W tym roku tak nie będzie. Nowy szef ARiMR pan Daniel Obajtek zapowiedział, że dopłaty będą wypłacane w trzech ratach, a ostatnia ma być na przełomie maja i czerwca.

- Konieczne jest przyspieszenie w wypłacaniu dopłat bezpośrednich dla rolników. Niech Agencja zajmie się sprawami rolników, a nie roszadami personalnymi - powiedział poseł PSL, Mirosław Maliszewski.

Bark terminowych wypłat może spowodować, że rolnicy nie będą mieli na ratę kredytów które już zaciągnęli. Banki mogą chcieć zabrać im maszyny lub ziemie, w zależności co jest ich poręczeniem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM