PSL: Tak dramatycznej sytuacji w sadownictwie jeszcze nie było

Autor: www.sadyogrody.pl/PSL 11 września 2016 10:00

PSL: Tak dramatycznej sytuacji w sadownictwie jeszcze nie było fot. sadyogrody

Niskie ceny w skupach zmusiły rolników do wyjścia na ulicę. Członkowie lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka maszerowali ulicami Lublina i apelowali do wojewody lubelskiego o szybką interwencję na rynku. Niskie spowodowały też, że do protestów szykują się sadownicy - czytamy na stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Polski rolnik potrzebuje pomocy, ponieważ są bardzo niskie ceny różnych produktów rolnych, owoców, warzyw, mleka a nie ma wsparcia, wręcz to wsparcie jest zabierane – mówi Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL. – Chciałbym wiedzieć czy to prawda, że ministerstwo rolnictwa podjęło decyzję o obniżeniu dopłat do materiału siewnego. Pojawiają się też informacje, dotyczące obniżenia dopłat do produkcji ziemniaków, zbóż oraz roślin strączkowych. Jeśli te informację się potwierdzą, to będzie to kolejne ciosy rządu PiS w ten sektor gospodarki.

12 września na ulice Warszawy wyjdą sadownicy.

Tak dramatycznej sytuacji w sadownictwie jeszcze nie było. Cena jabłek przemysłowych spadła do mniej niż 20 groszy za kilogram. To znacznie poniżej kosztów produkcji, które wynoszą co najmniej 40-50 groszy.

Główną przyczyną bardzo niskich cen jest rosyjskie embargo i zbyt niskie wynegocjowane przez Polskę kwoty interwencji w ramach tzw. wycofywania produkcji. Gdyby eksport jabłek funkcjonował na poziomie sprzed rosyjskich ograniczeń, albo gdybyśmy mieli nie 88 tys. ton, ale tak jak w ubiegłym roku 300 tys. ton na wycofanie produkcji, przemysł przetwórczy nie mógłby zastosować tak rażąco niskich cen.

– Wyjściem z sytuacji jest szybkie zwiększenie przez Komisję Europejską limitu dla naszego kraju i skierowanie owoców po atrakcyjnych stawkach głownie do biogazowni – tłumaczy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP – To wymaga zdecydowanej postawy ministra rolnictwa – dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM