PSL: Rząd ucieka od odpowiedzialności za emerytów

Autor: www.sadyogrody.pl/PSL 05 września 2016 11:02

PSL: Rząd ucieka od odpowiedzialności za emerytów Krystian Jarubas, poseł PSL / fot. facebook, Krystian Jarubas

PiS obiecywało obniżenie wieku emerytalnego, tymczasem już w najbliższych tygodniach rząd może… podnieść wiek emerytalny rolnikom. Chce im odebrać prawo do wcześniejszych emerytur, wywalczonych przez PSL po ciężkich bojach z PO - czytamy na stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Hasło dobra zmiana okazuje się tylko kampanijnym bon motem. Dla rolników zmiana którą lansuje PiS będzie zmianą na gorsze. Ustawa którą proponuje PiS, mimo że mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, tak naprawdę go podwyższa. Zabiera bowiem rolnikom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jaką zagwarantowało PSL w poprzedniej kadencji. Tym samym PiS skazuje rolników na ciężką pracę w gospodarstwie dłużej niż obecnie - twierdzi Krystian Jarubas, poseł PSL.

PSL się na to nie godzi. - W Sejmie złożyliśmy projekt obywatelski ustawy o kryterium składkowym. Oznacza ona że wszyscy Polacy, w tym najciężej pracujący, będą mogli zdecydować czy przechodzą na emeryturę po 40 latach płacenia składek, czy też pracują dłużej. To sprawiedliwe rozwiązanie dające Polakom wolność wyboru - dodaje. 

Według Jarubasa, projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę także tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej z budżetu państwa.

- Często podnoszony przez PiS argument że to w poprzedniej kadencji został podwyższony wiek emerytalny jest w stosunku do PSL zarzutem co najmniej niepoważnym. PO podniosło wiek emerytalny wchodząc w koalicję z Ruchem Palikota. Tylko dzięki postawie PSL udało się wprowadzić do projektu tzw. emerytury częściowe umożliwiające przejść na emeryturę wcześniej niż wynosi wiek emerytalny. Dziś PiS chce Polakom taką możliwość odebrać - mówi poseł PSL. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM