PSL pilnuje interesów rolników. Składa przedwyborcze obietnice

Autor: Gazeta Wyborcza 14 września 2015 08:42

PSL, które do tej pory zachowywało umiar w szafowaniu obietnicami przedwyborczymi, ujawnili swoje plany w sobotę na konwencji wyborczej. W roli głównej - rolnicy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Interesów rolników ludowcy pilnują od zawsze. W tej kadencji PSL, odpowiedzialne w rządzie za sektor rolny, wprowadziło dwie ważne sprawy - ubezpieczenia upraw rolnych i ustawę o ziemi. Ponieważ nasi rolnicy nie chcieli się ubezpieczać od kataklizmów pogodowych, np. gradu czy suszy (bo składki w towarzystwach ubezpieczeniowych są wysokie), rząd postanowił im połowę składek pokrywać z budżetu. Ale i tak tylko 10 proc. rolników się ubezpiecza, a reszta uważa, że składka ciągle jest zbyt wysoka. Dlatego PSL obiecuje, że zwiększy dopłaty budżetowe do wysokości 65 proc. składki.

Teraz chce też utworzenia funduszu stabilizacji dochodów rolniczych, który wspierałby rolników, kiedy ceny produktów spadną, np. z powodu załamania eksportu. Ponadto szkody powodowane w uprawach rolnych przez dzikie zwierzęta miałby pokrywać budżet państwa, a nie jak dotychczas fundusz myśliwych, o co rolnicy nieustannie się z myśliwymi wykłócają.

Te trzy obietnice - podniesienie dopłaty do składki ubezpieczeniowej, fundusz stabilizacji i zwroty za szkody - kosztowałyby nas 150 mld zł.

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM