PSL chce obniżenia VAT-u na żywność z 5 do 3 proc.

Autor: PAP 01 lutego 2016 11:24

PSL chce obniżenia VAT-u na żywność z 5 do 3 proc. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL/ fot. PTWP

Po wprowadzeniu tzw. podatku obrotowego dla marketów, Ludowcy zaproponują obniżenie VAT-u na żywność z 5 proc. do 3 proc. - zapowiedział w niedzielę w Rzeszowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że to Polskie Stronnictwo Ludowe, w czasie rządów z Platformą Obywatelską, wywalczyło obniżenie VAT-u na żywność do poziomu 5 proc.

„Dlatego teraz nie będzie zgody na podnoszenie ceny żywności. PiS chce wprowadzić podatek obrotowy, ale to nie jest podatek, który dotknie wielkie sieci handlowe, bo dotknięci tym podatkiem zostaną mali, polscy przedsiębiorcy, którzy mają franczyzę różnych marek. Dotknie ten podatek również spółdzielnie, np. Społem. Nie zgadzamy się na takie traktowanie polskiego przedsiębiorcy, który daje dostęp do żywności swoim sąsiadom” - mówił szef PSL.

Zapowiedział, że gdy ten podatek zostanie uchwalony, PSL zaproponuje obniżenie podatku VAT na żywność o 2 proc., do poziomu 3 proc. „To jest konieczność, to zachowanie godności wobec polskich obywateli” - dodał.

Projekt dot. tego podatku zakłada, że handlowcy będą płacić trzy stawki podatku od obrotów. Stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 1,5 mln zł miesięcznego obrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM