Przez program 500+ będzie problem z pracownikami sezonowymi?

Autor: Dziennik Łódzki 13 maja 2016 16:15

Przez program 500+ będzie problem z pracownikami sezonowymi? Producenci obawiają się, że na skutek wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus" część pracowników sezonowych nie będzie zainteresowana nisko opłacanymi pracami dorywczymi / fot. shutterstock

Właściciele plantacji owoców z niepokojem oczekują na rozpoczęcie zbiorów. Obawiają się, że na skutek wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus" część pracowników sezonowych nie będzie zainteresowana nisko opłacanymi pracami dorywczymi - informuje Dziennik Łódzki.

Jak mówi jeden z cytowanych przez Dziennik Łódzki sadowników, wprowadzenie programu "500 plus" powiększy narastające od kilku lat kłopoty ze znalezieniem sezonowych pracowników.

Jacek Otulak, właściciel plantacji jabłoni w Białej Rawskiej podkreśla na łamach DŁ, że sadownicy nie mogą podnieść wynagrodzeń pracowników sezonowych. Dodaje, że stawki godzinowe w sadzie wynoszą 8 - 10 zł. Jeżeli sadownicy nie sprzedadzą towaru w dobrej cenie, to tych stawek nie podniosą. Jak mówi, były już takie lata, że wiśnie zostały na drzewach, bo nikt za 50 groszy od kilograma nie chciał ich rwać. 

Sadownicy argumentują, że stawki mogłyby być  wyższe, ale sadownicy musieliby dostawać odpowiednie pieniądze za owoce, żeby zwróciły się koszty produkcji i był zysk. Tymczasem jabłka są obecnie tańsze niż jesienią, a perspektyw na poprawę sytuacji nie widać.

Czytaj więcej w Dzienniku Łódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM