Przejęcie zarządzania grupami producenckimi przez ARR reakcją na unijne kary?

$data.author.description Autor: MP, Farmer.pl / www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2015 16:36

Przejęcie zarządzania grupami producenckimi przez ARR reakcją na unijne kary? fot. shutterstock.com

Agencja Rynku Rolnego będzie więc administrowała działaniami związanymi z uznawaniem i funkcjonowaniem organizacji producentów oraz ich zrzeszeń. W zakresie rynku owoców i warzyw przejmie też zadania należące dotychczas do marszałków województw. Jest to reakcja na unijne kary - wynika z uzasadnienia ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw, do którego dotarł serwis www.farmer.pl.

Uznanie lub cofnięcie uznania nastąpi w drodze decyzji administracyjnej – takie są założenia (wciąż nieopublikowanego w wersji przyjętej przez rząd 26 maja) projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw, które cytuje serwis farmer.pl.

Jak podano w uzasadnieniu ustawy, proponowane zmiany przepisów w zakresie organizacji producentów na rynku owoców i warzyw, zrzeszeń producentów oraz grup producentów na rynku owoców i warzyw są spójne z wynikami kontroli przeprowadzonych przez Europejski Trybunał Obrachunkowy oraz Komisję Europejską: "Ustalenia tych kontroli nie kwestionowały wprost przepisów krajowych wdrażających mechanizmy pomocy dla tych podmiotów, tylko niewystarczający nadzór i kontrolę w zakresie sprawowanego nadzoru nad tymi podmiotami na bazie istniejących przepisów prawa."

Stąd zamiar przeniesienia kompetencji marszałków województw w zakresie uznawania organizacji producentów owoców i warzyw i ich zrzeszeń na prezesa Agencji Rynku Rolnego i dyrektorów oddziałów terenowych agencji.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Czytaj także: ARR będzie zarządzała sektorem organizacji producenckich - nowelizacja ustawy

Jak pisał niedawno portal www.sadyogrody.pl, radio RMF FM dotarło ostatnio do informacji, że Polska straci ponad 55 mln euro z unijnej kasy z powodu zaniedbań rządowej administracji przy wypłacaniu dotacji rolniczym grupom producenckim. Komisja Europejska przedłużyła okres, za który zostaliśmy ukarani, bo - jak zaznaczono w dokumentach, polskie władze nie wprowadziły działań naprawczych. Co więcej, KE szykuje już kolejne sankcje.

Czytaj więcej: Kara dla Polski za zaniedbania przy wypłacaniu dotacji grupom producenckim

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM