Przedstawiciele polskiej i francuskej izby rolniczej rozmawiali o sytuacji na rynkach rolnych

Autor: www.sadyogrody.pl/ MRiRW 25 sierpnia 2016 14:39

Przedstawiciele polskiej i francuskej izby rolniczej rozmawiali o sytuacji na rynkach rolnych fot. MRiRW

W trakcie spotkania polskich i francuskich izb rolniczych, które odbywało się w gmachu resortu rolnictwa odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza oraz prezesa Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych Guy Vasseur’a. Strony rozmawiały m.in. o sytuacji na rynkach rolnych.

- W Polsce izby rolnicze powinny podnieść rangę na wzór przedwojennych – podkreślił minister Jurgiel zwracając jednocześnie uwagę, że w procesie przekształceń w latach 90.tych ubiegłego wieku wiele francuskich doświadczeń dotyczących funkcjonowania otoczenia rolnictwa zostało adaptowanych do polskich rozwiązań.

- Dla izb widzę ważną rolę w zakresie przygotowywania rolników do zawodu i współdziałaniu z rządem w tym zakresie – dodał minister.

– Mamy wiele rzeczy wspólnych i wspólnie będziemy robić wszystko, aby Wspólna Polityka Rolna była bardziej sprawiedliwa, bardziej równa – powiedział szef polskiego samorządu rolniczego i dodał, że - rolnictwo francuskie oparte jest na gospodarstwach rodzinnych i dlatego francuskie izby są dla nas najlepszym partnerem w rozwiązywaniu wspólnych problemów na forum unijnym.

- Mamy dwa bardzo ważne tematy do omówienia: obecna i przyszła Wspólna Polityka Rolna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz rola i miejsce izb rolniczych – poinformował prezes Guy Vasseur, który zwrócił też uwagę na sytuację na rynkach rolnych. Podkreślił przy tym, że w przeciwieństwie do rolników z Unii Europejskiej, amerykańscy rolnicy maja ochronę cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM