Przedłużenie sankcji wobec Rosji najpewniej w piątek 16 grudnia

Autor: PAP 15 grudnia 2016 08:32

Po tym jak unijni przywódcy dadzą w czwartek zielone światło do przedłużenia o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na Ukrainę, procedura ta zostanie sfinalizowana w piątek - poinformowało w czwartek PAP źródło dyplomatyczne.

Kluczowe w tej sprawie będzie stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a, którzy mają przedstawić na czwartkowym szczycie UE swoją rekomendację. Przywódcy ci już we wtorek opowiedzieli się za przedłużeniem sankcji.

"Nie ma wystarczającego postępu, jeśli chodzi o implementacje porozumień mińskich. Rekomendacja (ws. sankcji - PAP) otworzy drogę do dopełnienia formalności w procesie podejmowania decyzji na niższym poziomie" - powiedział w czwartek dziennikarzom pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi urzędnik unijny.

Dyplomata jednego z krajów członkowskich podkreślił z kolei, że sprawa przedłużenia sankcji nie budzi kontrowersji wśród stolic. "Nie będzie dyskusji w tej sprawie" - ocenił. Źródło PAP w Brukseli podało, że po tym jak szczyt da zielone światło, pisemna procedura dotyczącą przedłużenia restrykcji wobec Moskwy ma się odbyć najpewniej w piątek.

Sankcje nałożone na Rosję w lipcu 2014 roku, po zestrzeleniu samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, są wymierzone w sektory energetyki, obrony, a także w rosyjski sektor bankowy. Obecne obowiązują do końca stycznia 2017 roku. Sankcje stanowią jednak przedmiot dyskusji pomiędzy krajami członkowskimi, ponieważ wprowadzone przez Rosję w ramach retorsji embargo na żywność uderzyło szczególnie w europejskich rolników.

Porozumienie mińskie z 2015 roku, wypracowane przy mediacji Berlina i Paryża, przyczyniło się do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Nadal dochodzi tam jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie. Finalne cele umowy - wybory samorządowe na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą państwową z Rosją - są nadal dalekie od realizacji.

Zarówno Kijów, jak i Moskwa odrzucają odpowiedzialność za naruszanie porozumień mińskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM