Protest producentów ziemniaków i warzyw: Nasza determinacja jest ogromna (wywiad)

Autor: Sylwia Sałyga, www.sadyogrody.pl 08 marca 2018 08:08

Protest producentów ziemniaków i warzyw: Nasza determinacja jest ogromna (wywiad) fot. shutterstock

- To jest pierwszy strajk ostrzegawczy, jeśli on nie przyniesie skutków, nie będzie odzewu ze strony Rządu, zapowiadamy - będą następne. Jest problem, a nasza determinacja jest ogromna - mówił Michał Kołodziejczyk, przedstawiciel Unii Warzywno-Ziemniaczanej.

Na 7 marca zapowiedziano protest producentów warzyw i ziemniaków. Manifestujący zablokują przejścia dla pieszych na drodze krajowej nr 12. Podczas strajku rolnicy domagać się będą między innymi zmiany ministra rolnictwa. O powodach zorganizowania i przebiegu strajku rozmawialiśmy z Panem Michałem Kołodziejczakiem, radnym z Błaszek i przedstawicielem Unii Warzywno-Ziemniaczanej.

Ile osób weźmie udział w zaplanowanym na 7 marca 2018 r. strajku?

- Ciężko to dokładnie oszacować , ze względu na to, że środowisko jest bardzo podzielone przez różne partie polityczne i fronty myślowe. Na ostatnim naszym wspólnym spotkaniu wzięło udział około 300-400 zainteresowanych osób. Myślę, że ludzie zaczynają rozumieć, że powiązania partyjne nie mają tu nic wspólnego ze wspólnym dobrem. Nie chcemy przyłączania polityków do naszego strajku, nie zapraszamy do tego żadnych partii, jesteśmy dla rolników, bo nie chcemy aby ktoś promował się poprzez naszą inicjatywę. Jednak zaznaczam, że nie atakujemy Rządu, absolutnie nie jest to antyrządowy strajk.

Jak będzie przebiegał strajk? Użyjecie w blokadach jakichś maszyn rolniczych?

- Nie, absolutnie! Chcemy tylko wyjść na drogi na jakiś czas. Nie chcemy stwarzać wielkich utrudnień dla ludzi. To jest pierwszy strajk ostrzegawczy, jeśli on nie przyniesie skutków, nie będzie odzewu ze strony Rządu, zapowiadamy - będą następne. Złożyliśmy już dokumenty w urzędzie na przeprowadzenie kolejnego strajku, jeśli nic się nie zmieni ponownie wyjdziemy na ulice w piątek (9 marca - przypis redakcji).

Czy brak reakcji ze strony rządu będzie skutkowało protestem ogólnopolskim?

-  Jeżeli zaistnieje taka potrzeba na pewno będziemy pomagać w organizacji takiego strajku w swoim regionie. Za inne obszary nie będziemy brać odpowiedzialności. Teraz organizowanie rolników jest bardzo trudne, na ten moment wiemy, że w Krakowie jest ogromne zainteresowanie takimi formami ale są też rejony w których formy organizowania się w strajki są duszone w zarodku. Wiemy, że 7 marca będą nas wspierać rolnicy spod Łęczycy, z  Piątku, rolnicy z okolic Ostrowa Wielkopolskiego. Ludzie zaczynają przekonywać się że faktycznie, bez połączenia sił nie jesteśmy w stanie nic osiągnąć, że to w grupie tkwi siła. Cieszy to, że nasze struktury w Stowarzyszeniu Unii Warzywno - Ziemniaczanej są coraz prężniejsze.

Waszym głównym postulatem jest odwołanie ministra rolnictwa, czy jest to rzeczywiście konieczne?

- W tej chwili nie mamy przesłanek, by uważać inaczej. Minister nie spełnia stawianych przed nim oczekiwań i naszych potrzeb. Wiemy, że na 7 marca Minister zwołał konferencję prasową, będzie opowiadał jak w fajnie jest w rolnictwie. Według nas jest to dolewanie oliwy do ognia. Zastanawia dlaczego nie przyjedzie na nasz strajk, czego się boi? My nie mamy zaplecza w formie własnego kandydata, zostawiamy to w rękach Premiera. Niech ma odwagę i to zrobi.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM