Program Rodzina 500 + negatywnie wpłynie na konsumpcję owoców krajowych?

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy 16 marca 2016 09:43

Program Rodzina 500 + negatywnie wpłynie na konsumpcję owoców krajowych? Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

- W odpowiedzi na pytanie jak wzrost dochodów rozporządzalnych w gospodarstwach domowych będący konsekwencją programu Rodzina 500+ wpłynie na konsumpcję owoców i warzyw w Polsce niezbędne jest uwzględnienie elastyczności dochodowej popytu na te produkty - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A.

- Elastyczność dochodowa popytu mówi nam jak zmienia się popyt na dane dobro w przypadku zmiany dochodu. Gdy elastyczność dochodowa popytu jest dodatnia oznacza to, że wzrost dochodów zachęca nas do zwiększenia konsumpcji danego dobra. Z kolei gdy jest ona ujemna wzrost dochodu prowadzi do spadku jego konsumpcji. Zgodnie z naszymi szacunkami w Polsce dodatnią elastycznością dochodową popytu charakteryzują się owoce południowe, orzechy oraz przetwory owocowe - podkreśla analityk.

Z kolei ujemna elastyczność dochodowa popytu ma miejsce natomiast w przypadku owoców krajowych. W przypadku warzyw dodatnia elastyczność popytu występuje w przypadku przetworów warzywnych, a ujemna w przypadku nieprzetworzonych warzyw.

- Podsumowując wzrost dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych w Polsce będący konsekwencją programu Rodzina 500+ będzie w naszej ocenie prowadzić do wzrostu konsumpcji owoców południowych, orzechów, przetworów owocowych i warzywnych. Jednocześnie wraz ze wzrostem dochodów należy spodziewać się spadku konsumpcji owoców krajowych oraz warzyw nieprzetworzonych - dodaje Jakub Olipra.

Jego zdaniem tym samym efekt wzrostu dochodów rozporządzalnych będzie korzystny dla importerów owoców południowych, przetwórców owoców i warzyw, lecz niekorzystny dla ich krajowych producentów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM