Producenci owoców i warzyw muszą się organizować, by zwiększać swoją konkurencyjność (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 18 lutego 2016 10:47

Producenci owoców i warzyw muszą się organizować, by zwiększać swoją konkurencyjność (video) Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw/ fot. Zelazna Studio

- Zorganizowanie rynku owoców i warzyw w naszym kraju jest na razie na bardzo niskim poziomie, bo stanowi jedynie 25 proc., podczas gdy średnia w UE to 45 proc. Rynkowa potrzeba wymaga więc podwojenia zorganizowania. Stosunkowo dobrze zorganizowani się producenci jabłek, pomidorów szklarniowych czy pieczarek, a słabo producenci owoców miękkich i producenci warzyw polowych - mówi serwisowi www.sadyogrody Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Szef KZGPOiW podkreśla, że w ostatnich latach nie mieliśmy żadnej pomocy finansowej na zorganizowanie.

- Teraz, kiedy rozpoczyna się nowy PROW, mam sporo pytań o możliwości organizowania się i możliwość pomocy w realizacji tego działania. Jednak obecnie mamy taką sytuację, że problem wstępnego uznania się skończył w 2013 r. natomiast PROW 2014-20 zawiera działanie skierowane do producentów rolnych, jednak nie dotyczy sektora owoców i warzyw. Staramy się pozyskać w ministerstwie zgodę na to, by dopisano owoce i warzywa do rozporządzenia ministra, które określi produkty dla których mogą organizować się producenci. Byłaby to szansa na skorzystanie z dofinansowania do 3 mln zł – dzięki temu można by doprowadzić do powstania grup producentów owoców i warzyw i wyposażenia jej w podstawowy sprzęt niezbędny do funkcjonowania – dodaje Witold Boguta.

Ekspert ma nadzieję, że producenci będą mogli się organizować, bo dzięki temu cały sektor podwyższy poziom zorganizowania a tym samym podniesie jego konkurencyjność.  

Ekspert zwrócił również uwagę, że dla sprawniejszego funkcjonowania rynku, jak najszybciej należy wyeliminować konkurencję polsko-polską. – Dzisiaj konkurują ze sobą producenci, firmy handlowe ale i grupy. Czym konkurują? Dzisiaj niestety głównie ceną. Jednak z punktu widzenia ekonomicznego i przyszłości funkcjonowania gospodarstw jest to zabójcze. Im szybciej zrozumiemy, że nie tędy droga, tym szybciej będzie szansa na większe dochody z prowadzenia gospodarstwa i bycia w grupie – zapewnia Witold Boguta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM