Producenci czarnej porzeczki apelują do ministra o 3-5 tys. zł dopłaty do 1 ha

Autor: www.sadyogrody.pl 27 lipca 2015 09:55

Producenci czarnej porzeczki apelują do ministra o 3-5 tys. zł dopłaty do 1 ha KSPCP skierowało do ministra Marka Sawickiego list w sprawie pomocy de minimis dla plantatorów porzeczki czarnej/ fot. shutterstock

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki w związku z dramatyczną sytuacją w jakiej znaleźli się producenci postanowili wystosować list do ministra Marka Sawickiego z prośbą o pomoc w wypracowaniu i wdrożeniu działań mających na celu stabilizację rynku tych owoców w przyszłości.

Jak pisze w liście zarząd KSPCP w ocenie przedstawicieli przemysłu przetwórczego ciągle powtarzaną przyczyną tak niskich cen oferowanych producentom od 3 lat na owoce porzeczki czarnej jest zbyt duża i wciąż powiększająca się powierzchnia uprawy tej rośliny w Polsce.                                              

- Zwróciliśmy się zatem do przemysłu przetwórczego i chłodniczego z prośbą o pomoc w oszacowaniu i wskazaniu nam wielkości tych nadwyżek, jeżeli one faktycznie istnieją, w celu podjęcia działań zmierzających do ograniczenia zarówno powierzchni plantacji, jak i wielkości podaży owoców na rynek – dodają w liście.

Według KSPCP żadne pieniądze wypłacone bezpośrednio plantatorom czarnej porzeczki w formie jednorazowej pomocy finansowej np. de minimis  nie pomogą w stabilizacji tego rynku, a wręcz rozbudzą nadzieję i oczekiwania na podobne wsparcie w przyszłości. Według nich należy wszystkie możliwe do uzyskania z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi środki finansowe skierować na dopłaty dla producentów porzeczki, którzy zadeklarują zmianę profilu produkcji, poprzez likwidację lub zmniejszenie plantacji w gospodarstwie i na działkach, które są ich własnością.

Jak twierdzą rozwiązaniem mogłaby być dopłata w wysokości 3 000-5 000 zł do 1ha (wielkość do dyskusji), po której otrzymaniu producent byłby zobowiązany do zaniechania produkcji porzeczki czarnej na zlikwidowanym areale poprzez okres co najmniej 5 lat.  

- Uważamy, że należałoby przyjąć powierzchnię, na której to zaprzestano by produkcji owoców porzeczki czarnej na poziomie ok. 8 tys. ha co obniżyłoby podaż owoców na wiele lat w wielkości ok. 20 PROC. - komentują.

KSPCP zwraca się z prośbą do ministra o nakłonienie zakładów przemysłu przetwórczego  i chłodniczego do dofinansowania tej akcji, ponieważ realizacja tego pomysłu przyniesie również wymierne korzyści i dla nich. - Pamiętamy przecież wypowiedzi ich przedstawicieli, również na spotkaniu z Panem w dn. 22 lipca 2014r., że każdy kg porzeczki zakupiony w niskiej cenie przynosi im duże straty – piszą w liście.

Przedstawiciele plantatorów czarnej porzeczki proszą o rozważenie tej propozycji, a w przypadku jej zaakceptowania, o przygotowanie przez podległe ministrowi służby uwarunkowań prawnych przy jej realizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM