Procedury zatrudniania cudzoziemców ze Wschodu będą trudniejsze i droższe

Autor: www.wyborcza.biz/www.sadyogrody.pl 09 maja 2016 12:56

Procedury zatrudniania cudzoziemców ze Wschodu będą trudniejsze i droższe Zezwolenie na pracę sezonową będzie dotyczyło sektorów rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Będą się o nie mogli ubiegać nie tylko Ukraińcy czy Rosjanie / fot. shutterstock

Resort pracy szykuje zmiany: zatrudnienie cudzoziemców z byłego bloku wschodniego będzie trudniejsze i droższe, bo będzie trzeba im zapewnić takie same warunki pracy i płacy jak krajowym pracownikom - podaje wyborcza.biz.

Co się zmieni po wejściu w życie nowelizacji? Procedura oświadczeń zniknie. W jej miejsce pojawią się dwa typy zezwoleń - na pracę sezonową (wydawane na osiem miesięcy) i krótkoterminową (na sześć miesięcy). Oba będą wydawane przez starostę.

Zezwolenie na pracę sezonową będzie dotyczyło sektorów rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Występujący o zezwolenie pracodawca będzie musiał przeprowadzić tzw. test rynku pracy - a więc dowieść, że na dane miejsce pracy nie było chętnych Polaków.

Zwiększy się kontrola: PUP zażąda m.in. przedstawienia umowy o pracę i ubezpieczenia zdrowotnego. Cudzoziemiec pracujący w Polsce będzie musiał być objęty dokładnie taką ochrona jak polski pracownik. Sprawdzane będą też warunki zakwaterowania. Starosta będzie miał prawo odmowy wydania zezwolenia, jeśli okaże się, że pracodawca wcześniej powierzał pracę nielegalnie.

Więcej na wyborcza.biz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM