Prezydent Komorowski: Oczekuję szybkiego uchwalenia ustawy o obrocie ziemią

Autor: PAP 20 maja 2015 15:15

Prezydent Komorowski opowiedział się za szybkim uchwaleniem ustawy dotyczącej obrotu ziemią i możliwości nabywania jej przez cudzoziemców. - Polscy rolnicy nie mogą żyć w niepewności - podkreślił.

"Członkostwo Polski w UE daje dobre owoce także na wsi polskiej, co nie znaczy, że nie ma obaw i lęków" - powiedział Komorowski w Siedlcu (woj. wielkopolskie) podczas obchodów Dni Pola.

Konieczne jest więc - zdaniem prezydenta - "zbudowanie gwarancji prawnych dla bezpieczeństwa w zakresie obrotu ziemią". "Tak robią także inne kraje UE, które wprowadzają mechanizmy, które gwarantują, że po wejściu w życie przepisów ułatwiających nabywanie ziemi przez cudzoziemców, jest kontrola i bezpieczeństwo tego obrotu" - zaznaczył.

Zapewniał, że jako prezydent wspiera i oczekuje szybkiego zakończenia w parlamencie prac nad ustawą, która pozwoli kontrolować obrót ziemią. "Oczekuję, że ta ustawa szybko trafi do Senatu i szybko trafi do mojego podpisu" - mówił Komorowski. Jak dodał, wszystkie wątpliwości należy rozwiać szybko, by "polscy rolnicy nie żyli w niepewności jutra". Przypomniał, że "zmienione przepisy UE wejdą za rok, od maja 2016 roku".

Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, autorstwa PSL, nad którym trwają prace w podkomisji w Sejmie, ma chronić polską ziemię przed wykupem jej przez cudzoziemców. Zawiera takie rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów, konieczność udokumentowania źródeł pochodzenia środków na zakup ziemi, doprecyzowanie przetargu ograniczonego, konieczność osobistego prowadzenia gospodarstwa, zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat. Procedowany projekt ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. O przyspieszenie prac nad ustawą apelował do PO szef koalicyjnego PSL Janusz Piechociński.

"Dla mnie solidność w polityce polega na tym, że nie zmienia się z wyborów na wybory poglądów w sprawach istotnych dla Polski, w sprawach istotnych dla polskiej wsi, dla jej przyszłości" - mówił Komorowski. Jak przekonywał, kwestią niesłychanie ważną są unijne dopłaty dla polskiego rolnictwa. "Niepokoi mnie to, że mój konkurent 11 miesięcy temu w ankiecie, którą wypełniał kandydując do europarlamentu, wprost opowiedział się za tym, by stopniowo odchodzić od Wspólnej Polityki Rolnej i zamiast dotować producentów rolnych, inwestować w infrastrukturę" - powiedział prezydent. Jak dodał, nie wierzy w zmianę poglądów w ciągu 11 miesięcy.

Zapewniał jednocześnie, że sprawie Wspólnej Polityki Rolnej prezydent i rząd "konsekwentnie stoją na stanowisku, że trzeba walczyć o utrzymanie dopłat bezpośrednich, jak najdłużej". "Można modyfikować system, ale nie wolno rezygnować ze Wspólnej Polityki Rolnej" - podkreślił Komorowski.

Prezydent nawiązał także w swoim wystąpieniu do tradycji ruchu ludowego. "Dla mnie relacje z ruchem ludowym nie są przedmiotem koniunktury politycznej. Dałem temu wyraz nisko kłaniając się Wincentemu Witosowi, przepraszając go w imieniu Polski i przywracając mu Order Orla Białego" - przypomniał prezydent. Jak powiedział, dla niego ruch ludowy jest "nie tylko pożądanym sojusznikiem w kampanii wyborczej, ale jest także ważnym składnikiem współczesnej sceny politycznej i najważniejszym reprezentantem wsi polskiej" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM