Prezes Polkonu: Mechanizm wycofania jabłek z rynku wpłynie na spadek konsumpcji

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 30 maja 2016 14:31

Prezes Polkonu: Mechanizm wycofania jabłek z rynku wpłynie na spadek konsumpcji Piotr Trojanowicz, prezes zarządu Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw Polkon Sp. z o.o.

- Poprzez mechanizm wycofania z rynku ograniczone zostały możliwości spożycia owoców na rynku wewnętrznym. Jabłka dystrybuowane są za darmo, a ich jakość jest katastrofalna, co przekłada się na spadek krajowej konsumpcji - mówił Piotr Trojanowicz, prezes zarządu Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw Polkon Sp. z o.o., podczas XIX Międzynarodowego Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków.

Dodał, że cała krajowa produkcja jabłek nie zostanie zagospodarowana na rynku wewnętrznym, a politycy powinni aktywnie zająć się działaniami wspierającymi eksport polskich owoców. - Powinny być wyraźne działania, a nie tylko wyjazdy na targi - mówił.

Dużo mówi się również o sprzedaży naszych jabłek w Chinach, co - zdaniem Piotra Trojanowicza - jest absurdem. - W krajach arabskich oczywiście jest to możliwe, lecz brakuje kilku elementów, aby zafunkcjonować na tamtejszym rynku. Przede wszystkim problemem jest transport, bowiem jabłka przewożone w kontenerach drogą morską to jest przynajmniej 35 dni. Nasze owoce tego nie wytrzymują – skomentował.

- Bardzo łatwo jest eksportować jabłka w przetworach. Niestety aktualny PROW 2014-2020 jest dosyć mocno ograniczony i nie przewiduje praktycznie żadnej pomocy w tym zakresie. Wsparcie dla przetwórców jest również mocno ograniczone. Druga strona to jest kwestia klasyfikacji przedsiębiorstwa małego do średniego, które otrzymuje dotacje, bowiem duży zakład nie może liczyć na pomoc. Mamy szereg przepisów, które uwzględniają w tej klasyfikacji powiązania nie tylko udziałowe pomiędzy firmami, ale również personalne – mówił prezes Polkonu.

Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Polkon Sp. z o.o. działa w Jasienicy, w gminie Łoniów (pow. sandomierski). Zajmuje się produkcją soków zagęszczonych i przetwarza wszystkie owoce dostępne w kraju, od truskawek po jabłka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM