Prezes Fundacji Polska Ziemia: Przed polskim rolnictwem stoją strategiczne wyzwania

Autor: www.sadyogrody.pl 03 stycznia 2017 12:42

Prezes Fundacji Polska Ziemia: Przed polskim rolnictwem stoją strategiczne wyzwania Szczepan Wójcik, prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia/ fot. materiały prasowe

Z początkiem tego roku miała rozpocząć działalność Państwowa Agencja Handlu i Inwestycji. - Poświęcono jej wiele pięknych słów, ale ustawy w Sejmie wciąż brak. Wicepremier Morawiecki zarysował ją jako koło zamachowe polskiej dyplomacji gospodarczej. Mało tego – pierwsze wysiłki miały m.in. skupić się na rynku otwierającego się na świat Iranu. Dla polskiego rolnictwa to niezwykła szansa. Mam nadzieję, że już w pierwszym kwartale słowa zamienią się w czyny - mówi Szczepan Wójcik, prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

- Mamy takie sprawy jak CETA oraz rosyjskie embargo i jego przyszłość w obliczu nadchodzącej zmiany warty w Waszyngtonie. Nie zapominajmy również, że jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiadało, że w pierwszym roku kadencji poznamy założenia całościowej reformy ustroju rolnego w Polsce. Miała ona zakładać zmianę konstytucji. Wiem, że pewnie jej realizacja byłaby w obecnym układzie parlamentarnym uniemożliwiona, ale polscy przedsiębiorcy rolni chcieliby wiedzieć, do czego dąży obecna władza. Nie zadowala nas wciąż powtarzane twierdzenie, że "dzierżawa powinna być podstawą ustroju rolnego". Czekamy na konkrety - apeluje  prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

W ostatnich tygodniach pojawiają się głosy, że w resorcie środowiska pracuje się nad ustawą zakazującą stosowania w Polsce GMO. - Moim zdaniem należy ostrożnie podchodzić do tego tematu. Nasza debata publiczna w tej sprawie pełna jest nieprawdziwych informacji i niestety często jest zupełnie odrealniona. Prawda jest taka, że w Polsce GMO jest wykorzystywane w stosunkowo małej mierze. Zupełny zakaz sprawi, że stracimy na konkurencyjności, a na naszym krajowym rynku będziemy jednymi z najdroższych dostawców żywności. Czy tego chcą Polacy? Nie sądzę. Zdecydowanie powinniśmy robić wszystko, aby ograniczać stosowanie GMO. Powinniśmy z całą mocną zwalczać umowę handlową z Kanadą oraz ewentualną liberalizację unijnych przepisów - przekonuje Szczepan Wójcik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM