Prezes Fruit-Group: Grupy są bardzo potrzebne sadownikom. Ich postrzeganie musi się zmienić!

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 10 maja 2017 10:09

Prezes Fruit-Group: Grupy są bardzo potrzebne sadownikom. Ich postrzeganie musi się zmienić! Janusz Kawęczyński, prezes Fruit-Group / fot. A.Gwara-Tarczyńska

Złe postrzeganie grup producentów owoców odbija się na całej branży sadowniczej. Zwykle jak się coś źle dzieje, cała branża zostaje wrzucona do jednego worka i oceniana jako całość. Zarówno ten dobry, jak i ten zły, siedzi w tym samym kotle - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Kawęczyński, prezes grupy Fruit-Group.

Problemy grup producenckich są kumulacją wielu czynników. - Żaden element w pojedynkę nie wpłynąłby na gorsze funkcjonowanie tych podmiotów. Kiedyś padło stwierdzenie , że największym wrogiem grup producenckich jest ich własny udziałowiec. Często jest tak, że kiedy sytuacja w grupie zaczyna się psuć to udziałowiec przestaje z własną grupą współpracować i zamiast ją w tym trudnym okresie wspierać to się od niej odsuwa, chociażby ze strachu przed tym, że nie dostanie pieniędzy i sprzedaje przypadkowym odbiorcom, od których też często pieniędzy nie dostaje – tłumaczy.

Kiedy źle się dzieje udziałowcy nie patrzą na grupę jako podmiot, który razem stworzyli i powinni wspólnie go utrzymać i wspierać, tylko każdy idzie w swoją stronę, a grupa pozostaje sama sobie. - Niestety jak nie ma surowca to obiekt staje się za duży i trudny do utrzymania. To z pewnością element, który ma olbrzymi wpływ na zawirowania jakie mogą się pojawić po kilku latach wspólnego funkcjonowania i współpracy między udziałowcami, a grupą producencką – przyznał prezes Fruit-Group.

Trudno globalnie oceniać skąd wziął się taki stan rzeczy. – Jest to między innymi kumulacja rożnego rodzaju niedociągnięć związanych z zarządzaniem. Dużo łatwiej jest tym, które mają wcześniej zdobyte doświadczenie handlowe. Wiele z nich powstało z producentów, którzy widzieli możliwości pozyskania środków i doskonale im to wyszło. Stworzyli podmiot, który spełnia wszystkie normy tylko brak mu czasami elementów typowo biznesowych. Grupę należy biznesowo poukładać i stworzyć kręgosłup, który odpowiada za różne działy. Dużo łatwiej mają zarządy, które zdobyły doświadczenie wcześniej i na własnej skórze przez to przeszły na mniejszą skalę. W takich sytuacjach ta nauka była mniej kosztowna. Przy dużych podmiotach złe decyzje niosą za sobą zdecydowanie większe obciążenia finansowe – mówi.

Janusz Kawęczyński przyznaje, że krzywdzące są ostatnie oceny, że grupy to złodzieje i oszuści. - Uważam, że zostało bardzo dużo dobrego zrobione i polskie sadownictwo nie byłoby w tym miejscu w którym się znajduje gdyby nie inwestycje z udziałem dofinansowania z Unii Europejskiej. Sądzi, że branża miała swoje pięć minut i wykorzystała je bardzo dobrze. Teraz trzeba na bazie tego co już jest stworzyć całą sieć profesjonalnej dystrybucji, poprzez tworzenie przez grupy silnych podmiotów handlowych, które ustabilizują rynek, zapewnią sprzedaż i wesprą zrzeszonych sadowników – sugerował.

- Na Zachodzie grupy tworzyły się ewolucyjnie, a sadownicy do tego stopniowo dorastali. U nas, gdyby nie fundusze unijne to grup producenckich by nie było, lub byłoby bardzo mało. Co innego mogło w podobnym stopniu scalić sadowników jak nie środki na inwestycje, które można było pozyskać. Branża nigdy w historii takich możliwości nie miała. Zachodni producenci zaczynali współpracę między sobą dużo wcześniej i to raczej nie środki były dla nich impulsem. W głównej mierze to problemy były elementem, który spowodował, że sadownicy zachodni zaczęli ze sobą współpracować. My zrobiliśmy rewolucję w 10 lat – podkreślał.

- Według mnie idziemy w dobrym kierunku, a grupy są nam, sadownikom bardzo potrzebne. Podejście do nich musi się zmienić, bo drzemie w nich olbrzymi potencjał i cały szereg pozytywnych elementów. My Polacy niestety lubimy wiecznie narzekać, a sadownik nie może być inny bo to również Polak – podsumował Janusz Kawęczyński.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM