Prezes EFRWP: Przetwórstwo dobrym kierunkiem rozwoju grup producenckich

Autor: www.sadyogrody.pl 27 marca 2015 08:27

Prezes EFRWP: Przetwórstwo dobrym kierunkiem rozwoju grup producenckich Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej; fot. PTWP

- Choć producenci owoców i warzyw na tle innych producentów rolnych są dużo lepiej zorganizowani, powinny się tworzyć nowe grupy. Z drugiej strony wzmacnianie potencjału istniejących grup, m.in. poprzez konsolidację jest również potrzebne, ponieważ taka jest logika funkcjonowania na rynku – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Czy – Pana zdaniem – w Polsce działa odpowiednia ilość grup producentów owoców i warzyw? Czy powinno się tworzyć nowe grupy, czy raczej powiększać te już obecne poprzez dołączanie nowych członków i kolejne inwestycje w bazę przechowalniczą?

Jedno nie wyklucza drugiego. Bo z jednej strony, choć producenci owoców i warzyw na tle innych producentów rolnych są dużo lepiej zorganizowani, powinny się tworzyć nowe grupy. Z drugiej strony wzmacnianie potencjału istniejących grup m.in. poprzez konsolidację jest również potrzebne, ponieważ taka jest logika funkcjonowania na rynku. Tym bardziej w czasie kryzysu, spowodowanego rosyjskim embargiem.

Wiele grup producenckich skarży się, że nowy PROW kładzie duży nacisk na wspieranie małych gospodarstw, kosztem właśnie już działających grup producenckich. Czy słuszne jest takie podejście UE?

To nie jest podejście UE. Decyzja o tym, że będziemy wspierać małe gospodarstwa i wykluczenie ze  wsparcia gospodarstw większych jest decyzją naszego rządu, który właśnie ten sposób zaprojektował PROW. Takie jednostronne podejście, podyktowane w gruncie rzeczy potrzebami politycznymi, nie uwzględnia faktu, że nasze rolnictwo jest zróżnicowane. Takie też powinny być również instrumenty i działania, w PROW. Powinny one uwzględniać różne potrzeby polskich gospodarstw. Konkurencyjność polskiego rolnictwa jest przede wszystkim oparta na barkach gospodarstw większych, towarowych. Mniejsze wsparcie dla tej grupy to osłabienie ich konkurencyjności.

Grupy coraz częściej tworzą konsorcja, by móc oferować owoce i warzywa na dalekie rynki… Czy ta konsolidacja związane jest jedynie z potrzebą chwili (embargo), czy konsorcja mają szansę na przetrwanie w dłuższej perspektywie czasu?

Konsolidacja to odpowiedź na sytuację rynkową, na konieczność zwiększenia swojej konkurencyjności i myślę, że nie wynika ona jedynie z aktualnej sytuacji, choć problemy na rynku zawsze takim procesom sprzyjają. Oczywiście "duży" nie zawsze jest efektywniejszy, ale z całą pewnością ma większe możliwości.

Wiele grup inwestycje w przetwórstwo, głównie w soki. Czy to dobry kierunek rozwoju dla tego typu organizacji?

Sens tworzenia grup producenckich opiera się na przejmowaniu korzyści (tańsze zakupy, wyższe ceny), których samodzielnie producent rolny nie był w stanie uzyskać. Taką korzyścią jest też przejmowanie wartości dodanej poprzez przetworzenie produktów z gospodarstw. Im większą część łańcucha produkcji i sprzedaży uda się grupom zagospodarować, tym lepiej. Dlatego też inwestycje w przetwórstwo jest jak najbardziej dobrym kierunkiem rozwoju grup.

Czy polscy producenci owoców i warzyw poradzą sobie z tą trudną sytuacją jaką jest embargo? Czy uda im się przetrwać i zachować płynność finansową?

Na pewno potrzebna jest i będzie racjonalna pomoc publiczna. Ta, która jest oferowana aktualnie, w moim przekonaniu nie spełnia warunku racjonalności. Powinna się ona bowiem koncentrować przede wszystkim na wsparciu wchodzenia na inne rynki niż rosyjski. Potrzebne są zatem zarówno akcje marketingowe, ale też dopłaty do eksportu. Pomoc ta musi być również bardziej elastyczna i szybciej oferowana. Niezależnie jednak od skali i jakości pomocy publicznej jestem przekonany, że polscy producenci nie tylko przetrwają kryzys, ale wyjdą z  tej sytuacji silniejsi. Już teraz widać zresztą ich dużą aktywność i determinację w poszukiwaniu innych rynków zbytu.  

Dziękuję za rozmowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM