Prezes Bakallandu: Prawo wodne wpłynie na wzrost opłat za wodę, ścieki i prąd

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 28 kwietnia 2016 11:18

Prezes Bakallandu: Prawo wodne wpłynie na wzrost opłat za wodę, ścieki i prąd Marek Moczulski, prezes Bakalland SA/ fot. PTWP

- Należy zgodzić się z częścią argumentów, które padają w uzasadnieniu projektu dot. prawa wodnego. Kwestia wykorzystywania zasobów wodnych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Zaniedbywano przez dekady kwestię racjonalnej gospodarki wodnej, nie wybudowano żadnych znaczących instalacji, które by zatrzymywały wodę w zbiornikach retencyjnych. Chodzi zarówno o ochronę w przypadku powodzi, jak i utrzymywaniem racjonalnego poziomu wód gruntowych. Wiele rejonów Polski jest na etapie stepowienia - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Marek Moczulski, prezes Bakallandu.

Zdaniem prezesa Bakallandu ustawa nie rozwiązuje problemów u źródeł jego powstawania, a tylko wprowadza de facto dodatkowe obciążenie podatkowe za korzystanie z wody.

- Niestety jest oczywiste, że wzrosną koszty użytkowania wody oraz koszty ścieków. Należy również spodziewać się podwyżki cen energii elektrycznej - dodaje Marek Moczulski.

Jego zdaniem dodatkowym kosztem będzie też konieczność homologacji wszystkich urządzeń pomiarowych dla wody i ścieków w nowej spółce Wody Polskie. - Oznacza to więcej urzędników oraz obciążenia administracyjne. Należałoby najpierw opracować kompleksowy program wodny dla Polski, a wówczas środki na jego pozyskanie mogłyby pochodzić z dodatkowych opłat za wodę. Obawiam się, że tak się nie stanie i będzie to tylko dodatkowym obciążeniem, które może oczywiście wymusić racjonalizację wykorzystania wody, ale nie rozwiąże problemu - mówi Marek Moczulski.

Przypomnimy, że 26 kwietnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy ustawy "Prawo Wodne". Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Środowiska w trybie priorytetowym (tj. bez konsultacji  społecznych). Z informacji wynika, że projekt ustawy stanie na Komitecie Rady Ministrów w dniu 28.04.2016 r.

Więcej na temat nowego prawa wodnego: Prawo wodne uderzy w producentów żywności, także w rolników

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM