Prezes ARiMR zapowiada zmiany. Planuje usprawnić działanie agencji

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 03 marca 2016 09:05

Prezes ARiMR zapowiada zmiany. Planuje usprawnić działanie agencji Prezes ARiMR, Daniel Obajtek, zapewnia, że usprawni działanie agencji/ fot. MP

- Chcemy usprawnić działania agencji tak aby bardziej wykonywało to, do czego jest powołana - zapewniał Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na konferencji prasowej.

Jak mówił, praca Agencji to nie tylko dopłaty dla rolników. -  Po raz pierwszy w historii wraz z ministerstwem rolnictwa opracowaliśmy harmonogram PROW-ów na cały rok. To bardzo istotne, żeby rolnicy i ludzie którzy korzystają z tych pieniędzy, wiedzieli w jakim czasie będzie składanie konkretnych wniosków. Ponadto, wspólnie z ministrem Jurgielem pracujemy nad uproszczeniami, ponieważ wnioski są za bardzo skomplikowane - dodał.

Jak zapewniał Daniel Obajtek, zakończył się już również proces opracowywania statutu agencji. - Nie może tak być jak dotychczas, że stworzono sztucznie departamenty, które poprzez wydawanie decyzji blokowały się nimi. Cześć z procedur nie jest potrzebna i wyłącza zdrowe myślenie. Będziemy redukować departamenty. Było ich 26 a będzie 21 - skomentował. 

Obajtek zapowiedział, że chce zmienić agencyjny departament informatyki, tak by część prac mogła być wykonywana na miejscu. Będzie się to wiązało z zatrudnieniem wysokiej klasy informatyków.

- Chcemy usprawnić działania agencji tak aby bardziej wykonywało to, do czego jest powołana. Trzeba skończyć z sytuacjami, w których rolnik zrobił błąd techniczny we wniosku i ściga się go przez sądy. Nie jest niczym złym, że ktoś z biura powiatowego zadzwoni do rolnika, który skoryguje błąd techniczny, to nie jest niezgodnie z prawem. Staramy się trochę zreformować departament prawny - mówił. 

- Pozwoliłem sobie jako pierwszy w historii prezes odwiedzić już 4 województwa i spotkać się z pracownikami wszystkich biur powiatowych. Planuje do dwóch miesięcy odwiedzić wszystkie województwa i porozmawiać o tym, co jest problemem. Gdyby agencja bardziej słuchała pracowników na dole to nie byłoby problemu z systemami - twierdzi Obajtek.

Jak dodaje, ARiMR kończy z pewnymi rzeczami. - Zaoszczędziliśmy kwotę 8 mln zł ponieważ nie wypłaciłem nagród, które były hojnie rozdawane. W nowym budżecie ograniczyłem wszelkie szkolenia – około 2 mln zł. Całościowo ograniczyłem wydatki rzędu 17 mln zł. Nie ma mojej zgody na szkolenia, które są imprezami integracyjnymi. Szkolenia mają być przeprowadzane w większej części przez urzędników tej agencji, ponieważ są do tego wykwalifikowani i mają odbyte liczne szkolenia - zapewniał Daniel Obajtek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM