Prezes ARiMR oskarżony o łapówkarstwo i oszustwa. Sąd nie umorzy postępowania

Autor: Newsweek 10 lutego 2016 16:08

Prezes ARiMR oskarżony o łapówkarstwo i oszustwa. Sąd nie umorzy postępowania Daniel Obajtek, prezes ARiMR/ fot. za ARiMR

Oskarżony o łapówkarstwo i liczne oszustwa szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek przegrał we wtorek starcie z wymiarem sprawiedliwości. Sąd w Sieradzu odrzucił wniosek obrony Obajtka o umorzenie postępowania w jego sprawie - informuje Newsweek.

Na Danielu Obajtku ciążą trzy zarzuty. Pierwszy jest związany z jego działalnością w samorządzie. W 2010 r. miał przyjąć 50 tys. zł łapówki w zamian za wpływ na wyniki przetargu na budowę kanalizacji. Pozostałe dwa to wynik jego pracy w Elektroplaście kilkanaście lat temu. Obajtek mial narazić firmę na stratę blisko 1,5 mln zł i wyłudzić niemal 800 tys. zł.

Jeszcze w listopadzie 2015 roku, tuż po nominacji Daniela Obajtka na szefa agendy Krzysztof Jurgiel, szef Ministerstwa Rolnictwa, z rozbrajającą szczerością przyznał, że o zarzutach wobec kolegi, członka PiS, wiedział, ale stwierdził, że nie będą przeszkadzać w realizacji zadań. Przypomnijmy, że agencja, której Obajtek został szefem to jedna z potężniejszych rządowych agend. To przez nią przepływają m. in. unijne dotacje dla rolników. Mowa więc o dysponowaniu wielomiliardowymi kwotami.

Jak powiedziała rzeczniczka ARiMR Agnieszka Szymańska zaraz po posiedzeniu sądu, pan prezes czuje się niewinny (...), na dzień dzisiejszy nie ma żadnego, ani nieprawomocnego, ani prawomocnego wyroku, który dyskwalifikowałby go do pełnienia funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Czytaj więcej w Newsweeku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM