Prezes ARiMR: Najbliższe lata upłyną pod znakiem organizacji sadowników

Autor: www.sadyogrody.pl 10 lipca 2015 15:10

Prezes ARiMR: Najbliższe lata upłyną pod znakiem organizacji sadowników Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; fot. sadyogrody.pl

- Sadownictwo jest wąską specjalizacją, w której dokonały się zmiany epokowe. Dzięki potencjałowi, który zbudowano w sumie za ponad 10 mld zł, przy wsparciu unijnym wielkości ponad 7,5 mld zł, mamy obiekty wyposażone w najnowocześniejsze linie sortownicze, urządzenia i maszyny, środki transportu, czy specjalne komory. To wszystko stanowi wielki potencjał, który spowodował, że Polska stała się istotnym podmiotem na rynku nie tylko europejskim, ale także na rynkach światowych – powiedział Andrzej Gross, prezes ARiMR.

- Embargo było wielkim, negatywnym przeżyciem dla grup producenckich, lecz miało ono także wpływ na zmianę i reorientację zdobywania nowych rynków – powiedział Andrzej Gross.

Dodał, że polscy sadownicy wyszli obronną ręką z tego kryzysu, bowiem mają już zdobyte nowe rynki. - Powstał potencjał, który pozwala na stałą pozycje segmentu polskiego rolnictwa na światowych rynkach. Istotnym elementem oprócz budowania tego potencjału, osiągania dobrych efektów - bo jesteśmy liderami w produkcji jabłek, czy owoców miękkich - jest jeszcze element organizowania się producentów grup – zaznaczył prezes ARiMR.

- Prezesi grup producenckich wskazywali, że nie byłoby szans zaistnienia na zagranicznych rynkach w pojedynkę, bo wówczas nie byli by partnerem dla sieci supermarketów, czy zagranicznych odbiorców. Klienci są bardzo wymagający, wymagają owoców i warzyw najwyższej jakości. Stąd też ta najnowocześniejsza technologia w grupach producenckich, która odpowiada tym wszystkim światowym standardom – dodał Gross.

Przyznał, że polscy producenci posiadają warunki do przechowywania warzyw i owoców. - Ta cała produkcja, która rodzi się w polu, czy w sadach może być przechowana i przygotowana do sprzedaży natychmiast. W przypadku, gdy nie ma możliwości jej szybkiego sprzedania, to może być ona zagospodarowana w okresie późniejszym. Z tego punktu jest to wielki sukces segmentu polskiego sektora rolno-spożywczego – mówił szef ARiMR.

- Doskonale to widać na przykładzie tradycyjnej produkcji rolnej, tj. uprawy zbóż, rzepaku, hodowli bydła czy trzody. Nie ma innej drogi, żeby zaistnieć na rynku wspólnotowym i mieć istotne znaczenie na tym rynku jako producent. Przykład owoców i warzyw jest to zupełnie inna specjalistyczna produkcja, wymagająca innych technologicznych rozwiązań, budynków, czy maszyn. Lecz jedno jest wspólne – jednorodne, duże partie owoców i warzyw, które mogą być oferowane dla klientów i odbiorców na tym czy innym rynku – tłumaczył Andrzej Gross.

Zaznaczył, że proces organizowania się producentów, czy sadowników to są lata najbliższej przyszłości. - To będzie jeden z podstawowych elementów w naszej polityce resortu, ale także i wszystkich organizacji, czy instytucji, które w tym obszarze poruszają się, ale przede wszystkim samych producentów . Polska w krótkim czasie stworzyła taki potencjał, który umożliwia zaistnienie na rynku, bo gdyby nie było takich obiektów to nie byłoby mowy, żeby wejść na rynki europejskie czy światowe – oznajmił prezes ARiMR.

Andrzej Gross podczas konferencji odniósł się także do zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących nieprawidłowości u grup producenckich owoców i warzyw.

- Zostało wprowadzone przedsięwzięcie ponownej weryfikacji, czyli działania naprawcze. Nie ze wszystkimi zarzutami Komisji Europejskiej się zgadzamy. Kontrolą zostały objęte 204 grupy producenckie. Marszałkowie województw muszą zweryfikować ten okres przed wstępnym uznaniem grup producenckich. Nasze argumenty skierowaliśmy do Komisji Europejskiej i czekamy na reakcję. Jeśli zaistnieje sytuacja, że nie uznają naszych argumentów to mamy drogę sądowa i tam będziemy się odwoływać – mówił prezes ARiMR.

Dodał, że to zastrzeżenie dotyczy 55 mln, a inwestycje przeprowadzono za blisko 10 mld zł, wraz z wkładem własnym producentów, więc to jest niewielki odsetek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM