Prawo wodne uderzy także w konsumentów! Żywność podrożeje?

Autor: www.sadyogrody.pl 08 maja 2016 10:56

Prawo wodne uderzy także w konsumentów! Żywność podrożeje? fot. shutterstock

- W aktualnej, znanej wersji, nowe prawo wodne z pewnością uderzy w polskich przedsiębiorców. Jest jeszcze jeden niebezpieczny element: poziom cen akceptowany przez odbiorców - mówi Zbigniew Mendel, prezes i właściciel firmy Mendel Company.

Jego zdaniem skumulowany efekt końcowy, może oznaczać drastyczny wzrost cen konsumenckich, a w konsekwencji spadek spożycia.

- Mając świadomość, że nowe opłaty dotkną w istocie cały sektor spożywczy, efekt końcowy może przynieść istotnie więcej strat niż pożytków - twierdzi Zbigniew Mendel.

I dodaje, że wspomniane opłaty uderzą zresztą nie tylko w hodowców ryb, który stanowią jedynie ilustrację skali problemu. - Nie mniej poważny problem może mieć cała branża przetwórstwa spożywczego, zwłaszcza warzyw i owoców, jak i indywidualni rolnicy - wylicza.

Jego zdaniem trzeba także mieć na uwadze konsekwencje równoczesnych podwyżek cen ścieków i z pewnością cen energii.

- Jest jeszcze czas na refleksję i działania korygujące dotyczące projektu ustawy. W innym przypadku szczytne cele jej inicjatorów, mogą przynieść więcej strat niż zysków, stanowiąc formę kosztownej biznesowo i społecznie walki ze skutkami, zamiast z przyczynami i wieloletnimi zaniedbaniami - mówi Zbigniew Mendel.

Więcej na temat prawa wodnego czytaj w naszym serwisie: 

Prawo wodne uderzy w producentów żywności, także w rolników

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM