Prawo wodne: MŚ zmniejszy stawki opłat za wodę. Ile zapłacą rolnicy?

Autor: Aneta Gwara, sadyogrody.pl / PAP 15 czerwca 2016 16:02

Prawo wodne: MŚ zmniejszy stawki opłat za wodę. Ile zapłacą rolnicy? Opłaty będą dotyczyły zarówno energetyki, hodowców ryb, rolników czy przedsiębiorców, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji. / fot. pixabay

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda ogłosił, że większość opłat za pobór wód powierzchniowych i podziemnych będzie pomniejszona trzykrotnie w stosunku do pierwotnie zaproponowanych w projekcie nowego Prawa wodnego. Jednak nie określił czy zmniejszenie opłat będzie dotyczyć branży rolniczej.

Wiceminister poinformował, że poza propozycjami stawek opłat, większych zmian w projekcie ustawy nie będzie. "Opłaty w stosunku do pierwotnego projektu będą zmniejszone w większości przypadków trzykrotnie. Musimy spełnić ten warunek, który narzuca nam Komisja Europejska, RDW, czyli zwrot kosztów usług wodnych. W tej chwili i tak to nie będzie pełny zwrot kosztów, tylko częściowy" - powiedział.

Opłaty będą dotyczyły zarówno energetyki, hodowców ryb, rolników czy przedsiębiorców, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

W pierwotnej wersji  górne jednostkowe stawki opłat poboru wody do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich oraz nawadniania gruntów i upraw w zakresie niebędącym zwykłym korzystaniem z wód, pobieranej za pomocą urządzeń technicznych, wynosiły: 1,64 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej oraz 0,82 zł za 1 m3 pobranej wody powierzchniowej. 

Jednak wiceminister środowiska nie poinformował jakie dokładnie stawki poboru opłat będą obowiązywały do celów rolniczych. Jak sam stwierdził – opłaty w stosunku do pierwotnego projektu będą zmniejszone w większości przypadków trzykrotnie – nie wiemy jednak jakich dokładnie „przypadków” to dotyczy.

Nawet jeżeli w branży rolniczej opłaty za wodę będą trzykrotnie mniejsze niż pierwotnie zakładał projekt ustawy, to w dalszym ciągu będzie to ogromne obciążenie dla branży, która dotychczas była zwolniona z tych opłat. Tym bardziej, że jest to sektor, który charakteryzuje się dużym zużyciem wody ze względu na konieczność stosowania środków ochrony roślin czy nawadniania. Zakładając trzykrotnie niższą stawkę - jak sugeruje resort środowiska - opłata za pobór wody podziemnej wyniesie około 0,55 zł za 1m3.

Jak kalkulował Związek Sadowników RP, koszt nawodnienia 8-ha sadu przy pierwotnie proponowanych stawkach wyniósłby około 60 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że opłaty te zmniejszyłyby się trzykrotnie, nawodnienie takiego sadu wyniesie około 20 tys. zł. Oznacza to ogromny wzrost kosztów produkcji dla sadowników. Ponadto w ostatnich latach mamy do czynienia z permanentną suszą, a każdy producent, który chce prowadzić intensywną produkcję, musi korzystać z nawadniania. Wiele upraw wymaga systematycznego dostarczania wody.

Mariusz Gajda poinformował również, że w porównaniu do pierwotnego projektu, nie uległy zmianie opłaty za zrzut ścieków. Najprawdopodobniej w czwartek 16 czerwca br. projekt nowego Prawa wodnego zostanie przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jeżeli tak się stanie, w najbliższej przyszłości mógłby się nim zająć rząd. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM