Powstanie nowe prawo wodne, które będzie obowiązywać od 2017 r.

$data.author.description Autor: Farmer.pl 23 marca 2016 13:02

Jak powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda, do czerwca powstanie nowe Prawo wodne, które zacznie obowiązywać na początku 2017 r. - informuje farmer.pl.

- Gospodarka wodna w Polsce wymaga naprawy, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a także zabezpieczyć się przed suszą. Brak wody bądź jej nadmiar w przypadku powodzi może stanowić barierę w rozwoju Polski – stwierdził Mariusz Gajda.

Nowe Prawo wodne wdrażać będzie kontrowersyjny art. 9 RDW, który stanowi, że wszyscy korzystający z wody mają za to płacić.

Nie jest jednak nadal planowane pobieranie opłat od rolników za pobór wody do celów rolniczych z wyjątkiem sytuacji, gdy korzystają z pomp tłoczących wodę np. przy deszczowaniu. Płacić za korzystanie z wody nie będą też prowadzący działalność dotycząca akwakultury. Polskie rolnictwo zużywa około 10 proc. wody, podczas gdy w krajach starej UE do 50 proc.

Nowe przepisy mają również zmniejszyć zrzut azotanów do rzek, które w nadmiernej ilości są szkodliwe dla środowiska, powodując np. sinice. Za dostawanie się azotu do wód odpowiadają głównie rolnicy.

Zmieni się system wyznaczania tzw. OSN-ów, czyli obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia azotanami. Obecnie wyznaczane są one przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej; muszą się do nich stosować wszyscy rolnicy np. przez ograniczenie użycia nawozów.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM