Powstał ranking banków najlepszych dla rolnictwa

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 29 stycznia 2016 09:12

Powstał ranking banków najlepszych dla rolnictwa fot. shutterstock

Który bank spełnia oczekiwania rolników? Po raz pierwszy w Polsce sporządzono ranking banków, które są najbardziej przyjazne rolnictwu. Ocenę wystawili sami zainteresowani, czyli rolnicy.

Agencja badawcza Martin & Jacob opublikowała wyniki badania „Bank Najlepszy dla Rolnika”. Kto wygrał? Pierwsze miejsce zajął Bank BGŻ BNP Paribas, na podium znalazły się jeszcze Bank Spółdzielczy (grupa BPS lub SGB) i Bank BZ WBK.

W pierwszej dziesiątce były następujące banki: Credit Agricole, Bank Millennium, Bank Pekao/ UniCredito, PKO Bank Polski, Bank Pocztowy, pozostałe Banki Spółdzielcze, SKOK.

Banki biorące udział w rankingu były oceniane przez 1200 rolników w czterech kategoriach: ocena oferty bankowej, jakość obsługi, warunki lokalowe oraz opinia o banku. W sumie respondenci poddali ocenie 26 elementów w 26 bankach.

- Rolnik dla bankowości staje się dzisiaj bardziej łakomym kąskiem. To nie wynika tylko z faktu, że dysponuje pokaźnymi aktywami, które dla wielu instytucji stanowią swego rodzaju zabezpieczenie współpracy. Ale też w kontekście wzrostu ceny ziemi, również i tego, że by się rozwijać potrzebuje inwestować, dlatego potrzebuje finansowania. Rolnik staje się po prostu istotnym graczem na tej scenie bankowej. Banki potrzebują ten rynek penetrować, bo mocno rozwinęły rynek konsumencki, a sektor rolny, poza Bankami Spółdzielczymi, które rdzennie wywodzą się z tradycji rolniczej, był zaniedbany – mówił podczas spotkania prasowego Marcin Chrobot, prezes Martin & Jacob. Teraz to się powoli zmienia. Dlatego agencja zdecydowała się na takie badania i będzie je powtarzać cyklicznie w następnych latach.

– Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że rolnicy oczekują od banków przede wszystkim szybkich decyzji kredytowych, ale też dostępu do bankowości internetowej, która – jak się okazuje – również na wsi jest dziś bardziej istotna niż bliskość tradycyjnej placówki – mówi dr Aneta Uss-Lik z firmy Martin & Jacob. Dodaje, iż współcześni rolnicy oceniają atrakcyjność banków także przez pryzmat wysokości udzielonego kredytu. Wyniki badania to wskazówka, na które elementy należy stawiać, by przyciągnąć do siebie takich klientów.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM