Pomoc dla plantatorów porzeczek nie trafi do najbardziej potrzebujących?

Autor: www.naszdziennik.pl/www.sadyogrody.pl 11 września 2015 10:45

Pomoc dla plantatorów porzeczek nie trafi do najbardziej potrzebujących? Ogromne straty ponieśli w tym roku producenci czarnej porzeczki. Podobna sytuacja dotyczy też aronii/ fot. shutterstock

Ogromne straty ponieśli w tym roku producenci czarnej porzeczki. Podobna sytuacja dotyczy też aronii. Plantatorzy narzekają na niskie ceny skupu, które często nie pokrywają nawet połowy kosztów produkcji - podaje naszdziennik.pl.

W tej sytuacji część gospodarstw zdecydowała się na zaniechanie zbiorów, tym bardziej że znaczne połacie aronii uległo wyschnięciu. Sytuacja ta wygląda więc podobnie jak w przypadku czarnej porzeczki. Część rolników zresztą uprawia obie rośliny i oni mogą mówić o prawdziwym dramacie. Plantatorzy liczyli na pomoc państwa w tej trudnej sytuacji, ale twierdzą, że jest ona znikoma.

Na gospodarstwo przypada wtedy limit w wysokości równowartości 15 tys. euro na trzy lata. Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki argumentuje, że wielu rolników skorzystało z pomocy de minimis w poprzednich latach i wykorzystali swoje limity. Teraz odejdą więc z kwitkiem albo ARiMR wypłaci im jakieś grosze.

Stowarzyszenie wyliczyło, że gospodarstwa małe, do 5 ha plantacji porzeczki (jest ich 94 proc.), nigdy trzyletniego limitu nie wykorzystają, natomiast część gospodarstw średnich i wszystkie duże nie dostaną pieniędzy, bo limit już dawno wykorzystały.

Czytaj więcej w serwisie naszdziennik.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM