Polska cierpi na poważny brak wody

Autor: Puls Biznesu 13 czerwca 2016 14:16

Polska cierpi na poważny brak wody W ubiegłym roku suszą zagrożonych było aż 99 proc. powierzchni upraw rolnych / fot. shutterstock

Nie milkną echa proponowanego przez Ministerstwo Środowiska podatku wodnego. Przedsiębiorcy z branży spożywczej ostrzegają, że wielu z nich wprowadzenie nowej daniny doprowadzi do bankructwa. Eksperci podkreślają jednak, że Polska cierpi na poważny brak wody - donosi "Puls Biznesu".

Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ — Global Compact w Polsce podkreśla na łamach "Pulsu Biznesu", że w Polsce obserwowany jest kryzys wody porównywalny do tego, który ma miejsce w Egipcie. 

Ekspert przypomina, że łączna objętość wody, która została zmagazynowana w zbiornikach retencyjnych stanowi jedynie 6 proc. średniego rocznego odpływu rzek. To zaledwie połowa średniej europejskiej oraz połowa ilości wody niezbędnej do zapewnienia strategicznego zasobu na wypadek katastrofy.

W ubiegłym roku suszą zagrożonych było aż 99 proc. powierzchni upraw rolnych. Straty w rolnictwie wyniosły ponad 1 mld zł. Co więcej deficyt wody był aż o 270 proc. większy niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Więcej czytaj w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM