Polska będzie prowadzić konsultacje przed dalszymi negocjacjami ws. przewoźników

Autor: PAP 26 lutego 2016 14:33

Polska będzie prowadzić konsultacje przed dalszymi negocjacjami ws. przewoźników Polska będzie się konsultować z Ukrainą, Białorusią i Litwą przed dalszymi negocjacjami w sprawie przewozów towarowych z Rosją/ fot. shutterstock

Polska będzie się konsultować z Ukrainą, Białorusią i Litwą przed dalszymi negocjacjami w sprawie przewozów towarowych z Rosją - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Rozmowy z Rosjanami mają być wznowione na przełomie marca i kwietnia.

Wiceminister Szmit relacjonował w czwartek w Sejmie dotychczasowy postęp w negocjacjach polsko-rosyjskich dotyczących wzajemnych przewozów towarowych.

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządów Polski i Rosji zawarli czasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe, które ma obowiązywać do 15 kwietnia. Rosja ma do tego czasu zmienić część regulacji, które uderzały wpolski transport.

Jak ocenił Szmit to były trudne, ale udane negocjacje. Wyjaśnił, że 18 marca rosyjski minister transportu ma podpisać stosowne rozporządzenia, które następnie muszą być zatwierdzone przez ministerstwo sprawiedliwości. Przyznał, że nie wiadomo, kiedy to nastąpi, ale datą graniczną jest 15 kwietnia, kiedy przestaną być ważne wzajemne zezwolenia. - Obie strony mają pełną świadomość, że do tego czasu, albo się porozumiemy, albo obie strony będą ponosiły straty - zaznaczył.

Pytany był też przez posłów, czy rząd przewiduje jakąś alternatywę, gdyby te rozmowy nie przyniosły pozytywnego dla nas rezultatu.

Odpowiadając posłom wiceminister powiedział "żeby właściwie negocjować, musimy oceniać ryzyko obu stron, nie wykładać naszych kart na stół". Przedstawiciel MiB poinformowałjednak, że w najbliższym czasie będziemy rozmawiać z naszymi wschodnimi sąsiadami - Ukraińcami, Białorusinami i Litwinami - na temat międzynarodowych przewozów transportowych do Rosji.

- W piątek mam umówione spotkanie z wiceministrem transportu Ukrainy i będziemy rozmawiali o dalszym rozwoju sytuacji. Na początku marca zamierzam spotkać się z moim odpowiednikiem z Białorusi i Litwy, żeby skonsultować tę sytuację, abyśmy zanim przystąpimy do rozmów, które rozpoczną się z Federacją Rosyjską najprawdopodobniej na końcu marca - na początku kwietnia, żebyśmy mieli też rozpoznane stanowisko naszych pozostałych sąsiadów, przez których kraje transport międzynarodowy do Rosji może płynąć - powiedział Szmit.

Przypomniał jednocześnie, że aby nie blokować transportu na wschodzie polska i białoruska strona wymieniły się zezwoleniami na transport. - W pełni świadomie, w sytuacji, gdy mieliśmy tak ostry konflikt z Rosją, wymieniliśmy się zezwoleniami z Białorusią, żeby nie było wobec nas zarzutów, że w sposób sztuczny blokujemy wymianę z Rosją - podkreślił wiceminister. Dodał, że obecnie nie ma żądnych problemów na granicy polsko-białoruskiej.

Poseł PO Paweł Olszewski dopytywał przedstawiciela MiB o kwestie wwozu większej ilości paliwa przez rosyjskich i białoruskich transportowców. Po zakończonych w ubiegłym tygodniu rozmów w Moskwie wiceminister transportu Nikołaj Asauł mówił, że polska strona miałaby zmienić przepisy dotyczące ograniczeń ilości paliwa wwożonego w baku. Nazwał on obecnie obowiązujący limit - nie więcej niż 600 litrów - "sztucznym ograniczeniem".

Olszewski nazwał ten problem "niezwykle istotnym dla bezpieczeństwa państwa i finansów publicznych". Szacował, że roczne straty dla budżetu można już dziś szacować na ok. 800 mln zł z nieodprowadzonych ceł. Poseł dodawał, że zwiększenie limitu paliwa w baku spowodować może wzrost szarej strefy w Polsce i pytał Szmita, czy uzyskał na to zgodę resortu finansów.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM