Polscy producenci i przetwórcy owoców i warzyw nadal funkcjonują w trudnych warunkach

Autor: www.sadyogrody.pl 04 lutego 2016 10:08

Polscy producenci i przetwórcy owoców i warzyw nadal funkcjonują w trudnych warunkach Stefan Grzyb z zespołu sprzedaży i produktów sektora rolno-spożywczego PKO Banku Polskiego

- Warunki funkcjonowania polskich producentów i przetwórców owoców i warzyw pozostają trudne. Z jednej strony mamy cały czas do czynienia z wpływem rosyjskiego embarga, a z drugiej strony czynniki kosztowe i pogodowe wpływają na pogorszenie konkurencyjności wyrobów przetwarzanych w Polsce. Ilustruje to przykład zagęszczonego soku jabłkowego, gdzie na skutek mniejszej podaży jabłek, ceny polskiego wyrobu wzrosły, przez co po raz pierwszy od 2011 r. przewagę konkurencyjną osiągnął sok sprowadzany z Chin - mówi Stefan Grzyb z zespołu sprzedaży i produktów sektora rolno-spożywczego PKO Banku Polskiego.

Rok 2015 był dość trudny zarówno dla producentów, jak i przetwórców owoców i warzyw.

- Niskie ceny w 2014 roku i początek odczuwalnych skutków embarga rosyjskiego wpłynęły na ograniczenie powierzchni upraw warzyw, a niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza wysokie temperatury i mała ilość opadów praktycznie przez cały rok, pogłębiona w lipcu i sierpniu, negatywnie oddziaływały na zbiory owoców. Czynniki te wpłynęły na spadek produkcji warzyw gruntowych – średnio o 20 proc., przy czym największe spadki dotyczyły wg danych GUS kapusty, kalafiora i marchwi - mówi Stefan Grzyb.

Niższa produkcja powodowała kłopoty dla części producentów, ale równocześnie wpłynęła na wzrost cen dla przetwórców na rynku krajowym i presję na ich marże, gdyż w obecnych bardzo konkurencyjnych warunkach podwyższanie cen nie jest łatwe.

Z punktu widzenia producentów ceny sprzedaży warzyw były w ostatnich miesiącach wyższe niż przed rokiem (np. cena marchii odbiła się o ponad 50 proc.), ale obserwowane poziomy nie odbiegają znacząco od średnich wieloletnich.

- W przypadku owoców, produkcja tych najważniejszych – jabłek, okazała się, wg szacunków GUS,  niższa niż przed rokiem, jednak zaledwie o 2 proc. Oczekiwania rynku związane z suszą były wcześniej bardziej pesymistyczne, co przełożyło się, począwszy od sierpnia 2015 roku, na wzrost cen jabłek przemysłowych oraz w sprzedaży dla konsumentów. Ostatecznie plony były bardzo zróżnicowane. Plantacje wyposażone w systemy nawadniania osiągnęły wyniki lepsze niż przed rokiem, natomiast uprawy przydomowe oraz plantacje bez systemów nawadniających bardzo mocno odczuły suszę - dodaje ekspert PKO BP.

Jego zdaniem tendencje na rynku krajowej produkcji warto zestawić z komunikatem FAO z początku stycznia 2016 roku, stwierdzającym, iż wg szacunków, globalne ceny żywności obniżyły się w 2015 roku o 19 proc. - Rok 2015 był wg FAO czwartym kolejnym rokiem spadków cen na światowych rynkach, spowodowanym wzrostem podaży przy stabilności popytu w warunkach ogólnego gospodarczego spowolnienia. Spadki cen dotyczyły tak produktów zbożowych, mlecznych, jak i cukru. Produkcja i przetwórstwo owoców oraz warzyw podlegają w znacznie większym  stopniu tendencjom lokalnym, jednak zmieniające się różnice cenowe, coraz większa oferta importowanych owoców i warzyw nie pozostają bez wpływu na zachowania popytowe konsumentów - mówi Stefan Grzyb.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM