Polacy zatrudnią dwa razy więcej cudzoziemców do prac sezonowych niż w 2014 r.

Autor: www.forsal.pl 22 lipca 2015 12:05

Polacy zatrudnią dwa razy więcej cudzoziemców do prac sezonowych niż w 2014 r. Polacy chcą zatrudnić dwa razy więcej cudzoziemców do prac sezonowych niż w 2014 r./ fot. shutterstock

Polscy przedsiębiorcy zadeklarowali w wojewódzkich urzędach pracy chęć zatrudnienia ponad 400 tysięcy cudzoziemców ze Wschodu do sezonowych prac. Potrzeby są  dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. Do końca bieżącego roku zapotrzebowanie na siłę roboczą z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy może dojść do 800 tysięcy pracowników - informuje www.forsal.pl.

Ponad 96 proc. ofert skierowano do Ukraińców, ale wątpliwe jest, by tamtejsze konsulaty RP uporały się z taką ilością wniosków wizowych. Co prawda w czerwcu w Polsce zarejestrowanych było 1,6 mln bezrobotnych, ale w znikomym stopniu są oni zainteresowani pracami, głównie w rolnictwie, jakich podejmują się pracownicy sezonowi z krajów wschodniej Europy.

Jak informuje forsal.pl w kwietniu średnia płaca na Ukrainie wynosiła niecałe 4 tys. hrywien (około 656 zł), więc stawki płacone przy zbiorze truskawek lub innych pracach sezonowych są dla przyjezdnych atrakcyjne.

Więcej czytaj na www.forsal.pl.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI