Polacy zatrudnią dwa razy więcej cudzoziemców do prac sezonowych niż w 2014 r.

Autor: www.forsal.pl 22 lipca 2015 12:05

Polacy zatrudnią dwa razy więcej cudzoziemców do prac sezonowych niż w 2014 r. Polacy chcą zatrudnić dwa razy więcej cudzoziemców do prac sezonowych niż w 2014 r./ fot. shutterstock

Polscy przedsiębiorcy zadeklarowali w wojewódzkich urzędach pracy chęć zatrudnienia ponad 400 tysięcy cudzoziemców ze Wschodu do sezonowych prac. Potrzeby są  dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. Do końca bieżącego roku zapotrzebowanie na siłę roboczą z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy może dojść do 800 tysięcy pracowników - informuje www.forsal.pl.

Ponad 96 proc. ofert skierowano do Ukraińców, ale wątpliwe jest, by tamtejsze konsulaty RP uporały się z taką ilością wniosków wizowych. Co prawda w czerwcu w Polsce zarejestrowanych było 1,6 mln bezrobotnych, ale w znikomym stopniu są oni zainteresowani pracami, głównie w rolnictwie, jakich podejmują się pracownicy sezonowi z krajów wschodniej Europy.

Jak informuje forsal.pl w kwietniu średnia płaca na Ukrainie wynosiła niecałe 4 tys. hrywien (około 656 zł), więc stawki płacone przy zbiorze truskawek lub innych pracach sezonowych są dla przyjezdnych atrakcyjne.

Więcej czytaj na www.forsal.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM