Pocztowe TUW rozpoczęło ubezpieczanie upraw rolnych

Autor: PAP 12 kwietnia 2017 09:26

Pocztowe TUW rozpoczęło ubezpieczanie upraw rolnych fot. shutterstock

Po raz pierwszy w tym roku ubezpieczenia rolne oferuje Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych pod nazwą "Agro Ubezpieczenia". Polisy dla rolników są już dostępne w ponad tysiącu placówek Poczty Polskiej na terenie całego kraju.

Jak poinformował PAP członek Zarządu Pocztowego TUW Gabriel Głusek, w kolejnych miesiącach liczba punktów sprzedaży będzie się zwiększać. Polisy są dostępne od początku tego tygodnia.

"Mamy nadzieję, że włączenie do sieci sprzedaży placówek pocztowych ułatwi rolnikom dostęp do ochrony upraw" - zaznaczył Głusek.

Lista placówek pocztowych, w których rolnicy mogą kupić polisę ubezpieczenia upraw jest na stronie www.agroubezpieczenia.pl

Głusek poinformował, że ubezpieczenie upraw rolnych dostępne jest w formie gotowych pakietów. Jego zdaniem, tak przygotowana oferta pozwala w prosty sposób dostosować zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb rolników.

W wiosennym pakiecie istnieje możliwość zabezpieczenia upraw na wypadek wystąpienia: gradu, przymrozków wiosennych, pioruna, deszczu nawalnego, obsunięcia się ziemi, huraganu, lawiny, powodzi, suszy.

Zgodnie z przepisami każdy rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie, ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia na połowę powierzchni swoich upraw. W praktyce z tego obowiązku wywiązują się nieliczni. W 2015 roku ochronie ubezpieczeniowej podlegało ok. 3,5 mln ha (20 proc. gruntów rolnych), a ubezpieczyło się 139 tys. rolników.

Sejm pod koniec ubiegłego roku znowelizował ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich podnosząc dopłaty z budżetu do 65 proc. wysokości stawki ubezpieczenia. Podniesione zostały ponadto progi (do 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia), dzięki czemu z budżetowych dopłat będzie mogło skorzystać więcej rolników.

Rząd chcąc upowszechnić ubezpieczenia upraw rolnych, przeznaczył w tym roku na dopłaty do tych ubezpieczeń ponad 900 mln zł tj. ponad czterokrotnie więcej niż rok wcześniej.

Ubezpieczenia rolne oferuje 5 firm: PZU SA, Concordia Polska TUW, TUW, Pocztowy TUW i InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

"AGRO Ubezpieczenia" oprócz obowiązkowego oraz dobrowolnego dotowanego ubezpieczenia upraw rolnych oraz zwierząt gospodarskich oferuje obowiązkowe ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; ubezpieczenia: od odpowiedzialności cywilnej (OC) związanej z posiadaniem gospodarstwa rolnego, OC w życiu prywatnym, mienia wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz komunikacyjnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM