Początek wiosny ostatnim momentem na zadbanie o zarządzanie gospodarstwem

Autor: www.sadyogrody.pl 02 kwietnia 2015 14:05

Początek wiosny to ostatni moment, by zadbać o kompleksowe zarządzanie gospodarstwem. Rosnąca liczba prac polowych, rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych, czy wiosennych inwestycji wymaga wcześniejszych przygotowań i umiejętnego planowania z wykorzystaniem m.in. nowoczesnych technologii. Odpowiedni system zarządzania gospodarstwem rolnym to również odpowiedź na aktualną sytuację na rynku, w tym wdrażanie nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Podstawą prowadzenia gospodarstwa jest rzetelnie prowadzona i wiarygodna dokumentacja finansowa. Choć na pierwszy rzut oka „papierkowa robota” nie budzi sympatii większości producentów, może okazać się przydatna w przypadku planowania i przeprowadzania inwestycji: wybudowania magazynu, rozbudowy systemu wentylacyjnego w szklarni, czy zakupu nowej maszyny rolniczej.

– Zarządzanie gospodarstwem powinno zostać poprzedzone planowaniem, przeprowadzonym już przed rokiem produkcyjnym, czyli w sierpniu/wrześniu. Duża część gospodarstw w Polsce ma z tym jednak problem, dlatego też każdy moment wydaje się dobry na podjęcie decyzji – mówi Mikołaj Baum, prezes Agraves, firmy zajmującej się doradztwem rolnym.

– Początek wiosny 2015 to również dobry okres na wdrażanie nowego PROW. Gospodarstwa powinny się zastanowić, w jaki sposób instrumenty przewidziane w ramach tego programu mogą wesprzeć ich działalność. Biorąc pod uwagę obowiązek nawet 5-letniego raportowania inwestycyjnego, pozyskanie funduszy z PROW bez finansowego porządku, właściwego zarządzania i oprogramowania może być trudne – dodaje Mikołaj Baum.

Zwraca on również uwagę na to, że zarządzanie gospodarstwem rolnym wspierane programem komputerowym to w Zachodniej Europie standard, do którego powinni dążyć polscy producenci, jeśli chcą dogonić gospodarstwa działające w Niemczech czy Danii.

Zdaniem eksperta z Agraves, w dotychczasowej historii PROW znaczącą przewagę miały inwestycje w postaci zakupów nowych maszyn. Nowy program próbuje jednak przesunąć środek ciężkości w nieco innym kierunku, np. budowy, czy remontu budynków inwentarskich. Tak złożone projekty szczególnie  wymagają kompleksowego podejścia.

Podobnego zdania jest Roman Grzesiak, koordynator projektu Agrego. – Początek wiosny to tak naprawdę ostatni dzwonek, żeby pomyśleć o zarządzaniu gospodarstwem. Jeśli producent jeszcze tego nie zrobił, powinien pomyśleć o tym, jakie środki produkcji będą mu potrzebne i w jakich terminach będzie dokonywał zabiegów polowych. Warto sprawdzić ceny u różnych producentów i dystrybutorów i wybrać najkorzystniejszą ofertę – mówi Roman Grzesiak.

– Przydatne mogą okazać się narzędzia wspierające korzystne zakupy. Natomiast w przypadku planów skorzystania z nowego PROW, warto od razu przygotować się do nowych wymogów, takich choćby jak konieczność prowadzenia uproszczonej rachunkowości, która będzie warunkiem skorzystania z wielu programów PROW – dodaje.

Obserwując aktualną sytuację na rynku i ostatnią aktywność polskich producentów (tworzących grupy i konsorcja eksportowe), można zauważyć, że wiosna 2015 to również dobry okres, by zacząć działać wspólnie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM