Po zmianie zasad zatrudniania cudzoziemców wzrosną koszty pracy

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 14 września 2016 15:13

Po zmianie zasad zatrudniania cudzoziemców wzrosną koszty pracy Od nowego roku mają wejść w życie nowe zasady zatrudnia cudzoziemców ze Wschodu. Od stycznia ma zniknąć procedura oświadczeń / fot. shutterstock

Od nowego roku mają wejść w życie nowe zasady zatrudnia cudzoziemców ze Wschodu. Od stycznia ma zniknąć procedura oświadczeń. Jej miejsce zajmą dwa nowe typy zezwoleń: na pracę sezonową i krótkoterminową. O konsekwencjach planowanych zmian rozmawia z serwisem www.sadyogrody.pl Karolina Zawiasa z firmy EWL Group zajmującej się rekrutacją pracowników z Ukrainy i Azji.

Od stycznia 2017 ma zniknąć procedura oświadczeń. Jej miejsce zajmą dwa nowe typy zezwoleń. Zezwolenia na pracę sezonową wydawane na osiem miesięcy, dotyczą sektorów rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Będą się mogli o nie ubiegać wszyscy obywatele państw trzecich. Z zezwolenia krótkoterminowego (sześciomiesięcznego) będą mogli skorzystać obywatele sześciu państw, którzy do tej pory byli zatrudniani w oparciu o procedurę uproszczoną. 

Czy zezwolenia będą płatne?

Tak. 30 zł za zezwolenie krótkoterminowe i na pracę sezonową.

Czy dostępność pracowników (z powodu większej biurokracji) może się zmniejszyć?

Zwiększone formalności uniemożliwią dynamiczne reagowanie na zmieniające się potrzeby kadrowe. Takowe można zaobserwować głównie przy pracach sezonowych, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy.

W myśl nowych przepisów pracownicy ze Wschodu będą zarabiać tyle co Polacy? Czy konieczne będzie podpisywanie umowy o pracę?

Od 1 stycznia obowiązywać  będzie minimalna stawka godzinowa taka sama dla wszystkich pracowników,  zarówno Polaków, jak również cudzoziemców. Mowa o kwocie 12 zł za godzinę, jednak będzie ona co roku waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia w oparciu o umowę o pracę. Obowiązkiem pracodawców będzie także podpisanie umowy o pracę z każdym pracownikiem, niezależnie od jego narodowości.

Co w sytuacji kiedy pracownik po kilku dniach zdecyduje się odejść i pójść do innej pracy?

Zmiana pracy przez cudzoziemca wymaga uzyskania dla takiego pracownika nowego zezwolenia.

Jak będą wyglądały nowe przepisy i do czego będą zobowiązywały osobę, która będzie chciała zatrudnić cudzoziemca?

Wprowadzenie nowych zezwoleń zwiększy kontrolę PUP. Pracodawca będzie zobowiązany  m.in. do przedstawienia umowy o pracę i ubezpieczenia zdrowotnego pracownika. Obcokrajowcy pracujący w naszym kraju zostaną objęci dokładnie taką ochroną jak polscy pracownicy. Przedsiębiorcy zostaną zobowiązani m.in. do zakwaterowania cudzoziemca w warunkach spełniających określone standardy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM