PiS: Polscy rolnicy mają nierówne warunki w porównaniu do rolników z UE

Autor: PAP 14 października 2015 13:39

PiS: Polscy rolnicy mają nierówne warunki w porównaniu do rolników z UE PiS uwaza, że polscy rolnicy otrzymują wyraźnie mniejsze dopłaty niż na przykład rolnicy niemieccy/ fot. shutterstock

Polscy rolnicy otrzymują wyraźnie mniejsze dopłaty niż na przykład rolnicy niemieccy; widać wyraźnie jak nierówne warunki mają polscy rolnicy w stosunku do rolników z innych krajów UE- uważają politycy PiS, którzy w środę przedstawili spot dotyczącej tej kwestii.

Podczas środowej konferencji prasowej politycy PiS powołali się na komunikat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określający wysokość dopłat na 2015 rok. "Do tej pory słyszeliśmy, że te dopłaty będą większe, a jakie są fakty?" - mówił poseł Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej. Politycy PiS przedstawili porównanie dopłat bezpośrednich rolników niemieckich i polskich.

"Jeśli chodzi o rolników niemieckich średnia wielkość dopłaty wynosi 315 euro, w Polsce po przeliczeniu na euro jest to 218. Różnica jest prawie 100 euro. Rolnicy niemieccy mają prawie blisko 50 procent więcej dopłat niż rolnicy polscy, a więc jak mogą skutecznie konkurować. To efekt negocjacji rządu PO-PSL z roku 2013" - powiedział Kowalczyk.

"Widać bardzo wyraźnie jak nierówne warunki mają polscy rolnicy w stosunku do innych rolników" - dodał.

Politycy PiS przedstawili spot skierowany do rolników. Dominują w nim ujęcia przedstawiające polską wieś i pracę rolników. Lektor przedstawia postulaty PiS m.in. konieczność wprowadzenia programu dla rolników, których dotknęła susza oraz wyrównanie dopłat dla polskich rolników.

"Chcemy odbudować szacunek do ciężkiej pracy rolnika. Nie pozwolimy, żeby mówiono o nas, że jesteśmy frajerami. Dla nas liczy się praca, nie obietnice. Pracujemy dla naszej społeczności. Pracujemy dla Polaków" - mówi lektor.

Według ARiMR, maksymalna łączna kwota przeznaczona w Polsce na płatności bezpośrednie za 2015 r. wynosi 3,414 mld euro, czyli po przeliczeniu według ogłoszonego pod koniec września kursu wymiany 14,494 mld euro. O takie dopłaty ubiega się w tym roku 1 mln 355 tys. rolników, obejmują one ponad 14 mln ha.

Oficjalny kurs euro ogłoszony przez Europejski Bank Centralny, który służy do obliczenia wysokości dopłat bezpośrednich za 2015 r. w złotych, wynosi 4,2448 złotych za euro. Oznacza to, że tzw. jednolita płatność obszarowa, którą dostają wszyscy rolnicy wynosi 453,70 zł/ha.

Dopłata za zazielenienie (dla wszystkich rolników) wynosi 304 zł/ha; płatność dla młodego rolnika - ok. 259 zł/ha; tzw. płatność dodatkowa (dla rolników posiadających 3-30 hektarowe gospodarstwa) - 171 zł/ha.

Dopłata: do bydła wyniesie 261 zł/szt.; do krów - 314 zł/szt.; do owiec - 116,5 zł/szt.; do kóz - 77,8 zł/szt.; do roślin wysokobiałkowych - 422 zł/ha; do chmielu - 2,3 tys. zł/ha; do ziemniaków skrobiowych - 1,4 tys. zł/ha; do buraków cukrowych - 2,1 tys. zł/ha; do pomidorów - 4,3 tys. zł/ha; do owoców miękkich - 919 zł/ha; do lnu - 414 zł/ha; do konopi włóknistych - 572 zł/ha; do tytoniu - Virginia - 4,76 zł/kg; do pozostałych gatunków tytoniu - 3,32 zł/kg.

Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM