PIORiN wspiera Czarnogórę w dostosowaniu przepisów fitosanitarnych z prawem UE

Autor: www.sadyogrody.pl/ARiMR 17 czerwca 2015 15:30

8-12 czerwca br. gościła w naszym kraju 3-osobowa delegacja ekspertów ds. zdrowia roślin z Czarnogóry. Wizyta ta, współorganizowana i finansowana przez Komisję Europejską, miała na celu zapoznanie przedstawicieli Czarnogóry z praktycznym zastosowaniem prawodawstwa fitosanitarnego Unii Europejskiej obowiązującym w przypadku rejestracji podmiotów, urzędowej kontroli fitosanitarnej upraw i wystawiania paszportów roślin.

Wizyta obejmowała spotkanie w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podczas którego zapoznano gości z systemem kontroli zdrowia roślin funkcjonującym w Polsce oraz systemem rejestracji podmiotów i wystawiania paszportów roślin, oraz wizyty w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie, jego Oddziałach w Elblągu i Ostródzie, a także u zarejestrowanych podmiotów zajmujących się produkcją certyfikowanego sadzeniaka ziemniaka i certyfikowanego materiału szkółkarskiego.

Podczas spotkań eksperci z Czarnogóry byli szczególnie zainteresowani: procedurami obowiązującymi podczas rejestracji i wydawania paszportów; praktycznymi aspektami wykonywania kontroli fitosanitarnych i próbobrania; zakresem wykonywanych analiz laboratoryjnych; systemem szkoleń inspektorów; wyposażeniem inspektorów; oraz stosowanymi programami komputerowymi służącymi obsłudze rejestracji i paszportowania.

Wizyta ta była kolejnym elementem sukcesywnej współpracy pomiędzy PIORiN a służbą fitosanitarną Czarnogóry w dziedzinie wspierania tego kraju w zakresie harmonizacji przepisów fitosanitarnych Czarnogóry z prawodawstwem Unii Europejskiej i ich praktycznego wdrażania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM