PIORiN kontynuuje lustracje sadów pod kątem spełnienia chińskich wymagań fitosanitarnych

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORiN 19 września 2016 16:03

PIORiN kontynuuje lustracje sadów pod kątem spełnienia chińskich wymagań fitosanitarnych Z każdego sadu pobierana jest próba o wielkości 30-35 szt. jabłek. / fot. shutterstock.com

Jak informuje PIORiN w komunikacie, obecnie trwa ostatnia lustracja zarejestrowanych sadów, pod kątem występowania zarazy ogniowej (Erwinia amylovora). Równocześnie podczas ww. lustracji jest przeprowadzana wyrywkowa kontrola owoców na obecność występowania owocówki jabłkóweczki (Cydia pomonella).

Kontroli podlega, co najmniej 600 jabłek z ha, w tym krojenie 20 proc. owoców. Z sadów, w których przeprowadzono zabiegi fungicydami przed zbiorem i w trakcie zbioru są pobierane próby jabłek do badań laboratoryjnych, pod kątem występowania Neofabraea malicorticis. Z każdego sadu pobierana jest próba o wielkości 30-35 szt. jabłek. W celu stymulacji objawów chorobowych, owoce muszą być inkubowane w temp. 22-25 st. C, przez okres do 6 tygodni (okres przechowywania pobranych prób musi uwzględniać planowany termin eksportu i może być, o ile jest to konieczne, skrócony do minimum 3 tygodni).

Ponadto w dniach 10-16 października 2016 roku do Polski przybędzie delegacja ekspertów z Generalnej Administracji ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) w celu przeprowadzenia wspólnej kontroli z przedstawicielami PIORIN, obejmującej m. in działania monitoringowe prowadzone w sadach oraz kontrole pakowalni i przechowalni, zarejestrowanych na eksport do Chin. Kontrole zostaną przeprowadzone na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM