Piechociński: Zakłady przemysłowe mogą przywrócić pełną, normalną produkcję

Autor: www.sadyogrody.pl 13 sierpnia 2015 09:13

Piechociński: Zakłady przemysłowe mogą przywrócić pełną, normalną produkcję Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński/ fot.PTWP

- Mamy 11 stopień zasilania, co oznacza, że nie tylko gospodarstwa domowe, nie tylko sfera publiczna, ale także zakłady przemysłowe łącznie z energiochłonnymi mogą przywrócić pełną, normalną produkcję – powiedział Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w MRiRW.

- Przedłużają się prognozy długoterminowych jeszcze upałów i braku deszczy, nienajlepsza jest również prognoza wiatrowa. Rozporządzenie w obecnym kształcie będzie dalej funkcjonować, tak aby kierownictwo PSE mogło na bieżąco monitorować wszystkie zjawiska i podejmować decyzje - mówił Piechociński.

Minister gospodarki zaapelował o dalszą gotowość i racjonalność w użytkowaniu wody i energii. - To dzisiaj nam wyjątkowo wszystkim potrzebne. Mamy wymaganą rezerwę dla bezpiecznego zarządzania w systemie energetycznym, ale każdy zaoszczędzony kilowat jest dzisiaj bezcenny – dodał.

Henryk Majchrzak, prezes PSE powiedział, że kolejny blok dołączył do z elektrowni Bełchatów do systemu. - Zdecydowaliśmy, że od godziny 13:00 w środę ten stopień zasilania wrócił do poziomu normalnego. Sytuacja się stabilizuje, jeżeli uda się wprowadzić blok numer 14. w elektrowni Bełchatów, to już od czwartku rana od godziny 10:00 będziemy funkcjonować według stopnia 11. - zaznaczył prezes PSE.

Dodał, że w dalszym ciągu w elektrowniach utrzymują się ubytki hydrologiczne. - Tak długo, jak nie zmienią się warunki pogodowe, nie możemy liczyć na poprawę – podkreślił Majchrzak.

- Nasi sąsiedzi na południu mają coraz większe problemy. W środę doszło do awarii w jednej z elektrowni jądrowych w Czechach. W związku z tym, sytuacja już dotyczy całego regionu, ale miejmy nadzieję, że po tych wysiłkach, które zostały podjęte przez obywateli i przedsiębiorstwa, sytuacja się ustabilizuje – powiedział prezes PSE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM