Opłata za wodę będzie dotyczyć niewielu gospodarstw rolnych?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 21 lipca 2016 13:15

Opłata za wodę będzie dotyczyć niewielu gospodarstw rolnych? Jak uspokaja Ministerstwo Środowiska, opłata za wodę, którą zamierza wprowadzić rząd, to niezbędna opłata środowiskowa, która będzie dotyczyć tylko niewielu gospodarstw rolnych / fot. pixabay

Jak uspokaja Ministerstwo Środowiska, opłata za wodę, którą zamierza wprowadzić rząd, to niezbędna opłata środowiskowa, która będzie dotyczyć tylko niewielu gospodarstw rolnych – podaje farmer.pl.

W sprawie projektu ustawy Prawo wodne zadał dziś w Sejmie pytanie poseł Jan Łopata z PSL. Jak mówił, projekt wywołuje zainteresowanie społeczne – to zrozumiałe z racji opłat, jakie wprowadza. - Dlaczego chcecie Państwo opodatkować rolników podatkiem od wody, wykorzystując prawo unijne? - pytał poseł.

Mariusz Gajda, przypomniał konieczność wprowadzenia dyrektywy wodnej i doprowadzenia do zwrotu kosztów wodnych – zbilansowania wydatków i przychodów.

Sektor rolny obecnie jest zwolniony z opłat za wodę - zauważył wiceminister. W ostatniej wersji ustawy Prawo wodne przyjęto znacznie niższe niż proponowane wcześniej opłaty. Do 5 m sześciennych na dobę pobór będzie bezpłatny. Opłatami może być objęte tylko ok. 60 tys. gospodarstw wysokotowarowych – te, które będą pobierały wodę do podlewania ze studni głębinowych. Wodę tę i wodę powierzchniową można będzie pobrać za 0,15 gr, to znikome opłaty – mówił wiceminister.

Jak dodał, nieregulowany pobór wody podziemnej w celu podlewania prowadzi obecnie do suszy. Nie mamy do czynienia z dodatkowym podatkiem, to niezbędna opłata, Polskę można porównać z Egiptem, jeśli chodzi o dostęp do wody. To opłata środowiskowa, która umożliwi zapobieganie suszy i powodzi, pozwoli na monitorowanie zużycia. Woda nie jest zasobem nieograniczonym, nie można jej importować, to wymaga prowadzenia świadomej gospodarki wodnej.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM