Opłata za wodę będzie dotyczyć niewielu gospodarstw rolnych?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 21 lipca 2016 13:15

Opłata za wodę będzie dotyczyć niewielu gospodarstw rolnych? Jak uspokaja Ministerstwo Środowiska, opłata za wodę, którą zamierza wprowadzić rząd, to niezbędna opłata środowiskowa, która będzie dotyczyć tylko niewielu gospodarstw rolnych / fot. pixabay

Jak uspokaja Ministerstwo Środowiska, opłata za wodę, którą zamierza wprowadzić rząd, to niezbędna opłata środowiskowa, która będzie dotyczyć tylko niewielu gospodarstw rolnych – podaje farmer.pl.

W sprawie projektu ustawy Prawo wodne zadał dziś w Sejmie pytanie poseł Jan Łopata z PSL. Jak mówił, projekt wywołuje zainteresowanie społeczne – to zrozumiałe z racji opłat, jakie wprowadza. - Dlaczego chcecie Państwo opodatkować rolników podatkiem od wody, wykorzystując prawo unijne? - pytał poseł.

Mariusz Gajda, przypomniał konieczność wprowadzenia dyrektywy wodnej i doprowadzenia do zwrotu kosztów wodnych – zbilansowania wydatków i przychodów.

Sektor rolny obecnie jest zwolniony z opłat za wodę - zauważył wiceminister. W ostatniej wersji ustawy Prawo wodne przyjęto znacznie niższe niż proponowane wcześniej opłaty. Do 5 m sześciennych na dobę pobór będzie bezpłatny. Opłatami może być objęte tylko ok. 60 tys. gospodarstw wysokotowarowych – te, które będą pobierały wodę do podlewania ze studni głębinowych. Wodę tę i wodę powierzchniową można będzie pobrać za 0,15 gr, to znikome opłaty – mówił wiceminister.

Jak dodał, nieregulowany pobór wody podziemnej w celu podlewania prowadzi obecnie do suszy. Nie mamy do czynienia z dodatkowym podatkiem, to niezbędna opłata, Polskę można porównać z Egiptem, jeśli chodzi o dostęp do wody. To opłata środowiskowa, która umożliwi zapobieganie suszy i powodzi, pozwoli na monitorowanie zużycia. Woda nie jest zasobem nieograniczonym, nie można jej importować, to wymaga prowadzenia świadomej gospodarki wodnej.

Więcej na www.farmer.pl

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI