Ograniczenia w dostawie prądu sparaliżują przetwórców owoców i warzyw?

Autor: Puls Biznesu 12 sierpnia 2015 09:32

Ograniczenia w dostawie prądu sparaliżują przetwórców owoców i warzyw? Brak prądu paraliżuje branżę spożywczą/ fot. Fotolia

Przedstawiciele branży spożywczej, w tym firmy zajmujące się przetwórstwem owoców i warzyw, obawiają się paraliżu. Wszystko przez upały i ograniczenie dostaw prądu. Wielu przedsiębiorców nie jest w stanie ograniczyć zużycia energii, bo skutki takiego działania byłyby tragiczne - informuje Puls Biznesu.

Od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe) - stanowi rozporządzenie wydane we wtorek przez rząd.

W związku z ograniczeniem dostaw prądu moce przerobowe Horteksu spadły de facto o 30-40 proc. i spółka zmuszona jest proporcjonalnie zmniejszyć skup warzyw i owoców, co oznaczać będzie realne straty dla producentów rolnych.

Z kolei Marek Sypek, prezes Agros-Novy, przyznaje, że może mieć problemy z zapełnieniem półek swoimi wyrobami. Dlaczego? Bo w ciągu dnia zakłady firmy nie są w stanie pracować a nocne zmiany to większe koszty, do tego konieczność nadrobienia produkcji również w dni wolne. Do tego dochodzą problemy związane z całym łańcuchem dostaw. Jego zdaniem brak produktów spożywczych na półce, będący efektem ograniczeń zużycia energii, jest całkiem realny.

Więcej czytaj w Pulsie Biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM