Od 16.02 ARR przyjmuje wnioski o rekompensaty dla producentów owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 13 lutego 2015 15:28

Od 16.02 ARR przyjmuje wnioski o rekompensaty dla producentów owoców i warzyw fot. shutterstock.com

Agencja Rynku Rolnego od poniedziałku 16 lutego będzie przyjmowała powiadomienia od producentów owoców i warzyw o chęci uzyskania unijnych rekompensat za straty spowodowane rosyjskim embargiem - poinformowała ARR.

Powiadomienie należy dostarczyć osobiście do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania Oddziału Terenowego ARR. Bardzo możliwe, że wnioski będą przyjmowane tylko przez jeden dzień, ponieważ już wtedy zostanie wyczerpana pula na ten cel (podobnie było przy poprzednich transzach pomocy). Dopiero po zakończeniu przyjmowania powiadomień wiadomo będzie, czy nastąpi redukcja. 

ARR i resort rolnictwa przypominają także, że producenci jabłek, którzy skorzystali już z pomocy de minimis będą mogli uczestniczyć w trzeciej transzy mechanizmu. Agencja podkreśla także, że "(…) pomoc finansowa będzie mogła zostać przyznana w odniesieniu do tych powierzchni upraw, które nie zostały objęte poprzednimi transzami mechanizmu nadzwyczajnego wsparcia uruchomionymi przez Komisję Europejską".

Trzecia transza pomocy zakłada wycofanie z rynku m.in. jabłek, gruszek, a także pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków. 

Przydzielone Polsce ilości produktów, które będą mogły zostać objęte ww. operacjami to 155 700 ton w przypadku jabłek i gruszek oraz 18 650 ton w przypadku pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi.

Podobnie jak w przypadku poprzednio uruchomionych przez Komisję Europejską mechanizmów, beneficjentami pomocy będą mogli zostać zarówno producenci zrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw jak i producenci indywidualni. 

Wsparcie udzielane będzie w odniesieniu do operacji wycofania z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję oraz na inne przeznaczenia, tj. pasze dla zwierząt i spalanie w biogazowniach.

Jak podaje ARR, czynności wycofania produktów realizowane w ramach tego mechanizmu muszą zostać zrealizowane do dnia 30 czerwca 2015 r.

Czytaj także: Ruszy trzecia transza pomocy dla producentów owoców i warzyw

Czytaj także: ARR: Do końca lutego zostaną wypłacone wszystkie środki z I transzy pomocy

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM