Obniżenie wieku emerytalnego. Kto może ubiegać się o emeryturę rolniczą?

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 12 sierpnia 2017 15:42

Obniżenie wieku emerytalnego. Kto może ubiegać się o emeryturę rolniczą? fot. shutterstock

Za dwa miesiące, z dniem 1 października wejdą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Główną zmianą w przepisach o emeryturach rolniczych jest obniżenie wieku, w którym to można się o świadczenie starać - w przypadku kobiet jest to 60, a mężczyzn 65 lat - informuje strefaagro.pl.

Rolnicy zadają sobie pytanie kto może ubiegać się o przyznanie świadczenia. Otóż emeryturę rolniczą mogą otrzymać osoby, które po pierwsze skończą 60 lub 65 lat, po dniu 30 września 2017 roku.

Drugą grupą osób, która może się starać o świadczenie to Ci, którzy do dnia 30 września 2017 roku skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego (to jest 67 lat dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet), czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku oraz kwartału urodzenia.

Po trzecie natomiast chcący ubiegać się o emeryturę do dnia 30 września 2017 r. osiągną podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej emerytury rolniczej.

Kolejnym warunkiem, który musi spełnić rolnik ubiegający się o świadczenie, to konieczność podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat (ale osobom urodzonym przed 31 grudnia 1948 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie zaliczała tylko okresy podlegania wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników - co oznacza, że okresy w ZUS nie będą rozpatrywane).

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM